Zobacz, jak zaprojektować w pełni funkcjonalną łazienkę!

projektowanie łazienki

Kupując nowe mieszkanie warszawa mamy przed sobą niemałe wyzwanie. Kiedy finalnie odbierzemy już klucze, czas pomyśleć o zaprojektowaniu wnętrz. Jednym z najistotniejszych, a zarazem najtrudniejszych do urządzenia pomieszczeń jest łazienka. Wymaga wiele pracy i precyzji. W związku z tym, że jej ewentualny przyszły remont nie należy do najprzyjemniejszych czynności, musi być ona zaaranżowana tak, by nie musieć martwić się o funkcjonalność przez następne lata. O czym więc należy pomyśleć?

Zadbaj o komfort wokół umywalki

Strefa łazienki, w której znajdzie się umywalka, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niezbyt istotna w rzeczywistości pełni bardzo ważną rolę. Z uwagi na to, jedynie odpowiednie zaprojektowanie może zagwarantować nam funkcjonalność i stuprocentowy komfort. Po pierwsze, weźmy pod uwagę domowników, tak by wszyscy mogli bez problemu się tam odnaleźć. Zastanówmy się jaka wielkość i głębokość będzie najlepsza. Niezależnie od tego na jaki model umywalki się zdecydujesz, czy będzie ona meblowa, nablatowa, czy może wisząca, ważne aby cechowała ją odpowiednia jakość i wysoka odporność na uszkodzenia. W końcu łazienka to pomieszczenie, które jest projektowane na lata i nikt z nas nie chce robić remontu po roku czy dwóch. Jeżeli masz już rodzinę lub planujesz ją założyć w niedalekiej przyszłości, warto zastanowić się nad dwoma misami, oczywiście jeśli metraż Ci na to pozwala. Samo umiejscowienie umywalki proponuje się na wysokości około 85-90 centymetrów od podłogi. Dobrze jakby nad umywalką znalazło się lustro, które nie tylko będzie pełnić swoją główną rolę, ale również może być przy okazji w szafką.

Dostosuj strefę kąpieli

Posiadając nowe mieszkanie warszawa stajemy przed dylematem – wanna czy prysznic? Oczywiście jeśli masz sporych rozmiarów łazienkę, warto jest umieścić obydwa rozwiązania. Natomiast jeżeli nie masz takiej możliwości postaraj się wybrać to, co będzie najlepiej dopasowane do domowników lub postaw na pewien kompromis i zdecyduj się na wannę z parawanem. Nie zapomnij jednak o uwzględnieniu odpowiednich odległości od innych elementów wyposażenia łazienki. Zachowaj około 20/30 centymetrów przerwy od umywalki czy sedesu. Bez wątpienia zagwarantuje Ci to zarówno komfortowe użytkowanie, jak i bezproblemowe sprzątanie. Jeśli zostawisz sobie zbyt mało miejsca, bardzo trudno będzie dotrzeć do wszystkich miejsc, które należy na przykład odkurzyć. Jeżeli chodzi o same wymiary to przyjmuje się, że prostokąt o długości 100/120 centymetrów jest funkcjonalnym minimum, a w przypadku prysznica jest to około 80/100 cm.

Zaplanuj miejsce do przechowywania

Mówiąc funkcjonalności w łazience nie mogłoby się obyć bez poruszenia tematu przechowywania. Nawet najpiękniejsze przestrzenie dopracowane w każdym szczególne na nic nam się zdadzą jeżeli nie zaplanujemy tam szafek, półek czy schowków. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, zależy od tego nasza wygoda. W końcu są takie akcesoria czy rzeczy, które po prostu muszą się tam znaleźć. Po drugie, to kluczowe z punktu widzenia estetyki. Jeśli nie będziemy mieli gdzie schować między innymi kosmetyków, ręczników, środków czystości czy suszarki do włosów powstanie nam niemały chaos. Co więcej, wszystko to będzie się kurzyć i tym bardziej wpływać na ogólny wygląd łazienki. Z tego powodu, przemyśl jakie rozwiązania powinny się tam znaleźć, by móc pomieścić wszystkie posiadane przez Ciebie rzeczy. Czy będzie to spersonalizowany czy gotowy zestaw mebli? Czy pod umywalką znajdzie się szafka, a może to lustro nad nią będzie pełnić taką rolę?