Farba do elewacji – wybierz mądrze dopasowaną farbę

Malowanie elewacji pozwala na zupełne odmienienie wyglądu danego budynku. Wybór odpowiedniej farby powinien jednak bazować na wzięciu pod uwagę kilku czynników. Jak dopasować właściwy preparat do elewacji swojego budynku? Czym się kierować?

Czym powinna cechować się farba do elewacji?

Farba do elewacji powinna być przede wszystkim bardzo trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Trzeba bowiem pamiętać, że musi ona przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, cały czas będąc narażaną na działanie skrajnych temperatur, deszczu czy promieniowania słonecznego. Co więcej, taka farba ma za zadanie chronić zaprawę tynkarską przed wpływem takich czynników, wpływając bezpośrednio na trwałość budynku.

Jak wybrać odpowiednią farbę na elewację?

Farba do elewacji powinna być dopasowana do danego podłoża. Konieczne okazuje się dostosowanie właściwego preparatu do konkretnego typu tynku. Zazwyczaj budynki wykańcza się tynkami mineralnymi, akrylowymi czy silikonowymi. Każda farba na elewację powinna być dobrze opisana, dzięki czemu można z łatwością dopasować ją do pokrycia konkretnego budynku.

W przypadku tynków mineralnych doskonale sprawdzają się farby nieorganiczne. Tynku akrylowe warto natomiast pomalować preparatami silikonowymi lub akrylowymi. Ostatni wariant pokrycia, czyli tynki silikonowe, sprawdzą się najlepiej wyłącznie w połączeniu farbami o podobnym składzie.

Farba do elewacji domu powinna pochodzić od sprawdzonych producentów, którzy stawiają na jakość komponentów wykorzystywanych do stworzenia preparatu. Takie środki pozwalają na zachowanie większej żywotności gotowej elewacji, dzięki czemu rzadziej trzeba będzie dokonywać poprawek – mówi specjalista z firmy Polifarb-Łódź oferującej farby w wielu wariantach.

malowanie farbą do elewacji

Kolory farb elewacyjnych

Na rynku pojawiają się różne kolory farb elewacyjnych. Wybór odpowiedniej powinien przede wszystkim zależeć od wizji danej osoby na swój budynek. Najczęściej wybiera się barwy uniwersalne, pasujące doskonale do różnych odcieni dachówek, ram okiennych czy drzwi. Mowa tu przede wszystkim o środkach beżowych, ecru czy białych. Popularnością cieszy się też farba elewacyjna szara, nadająca się doskonale do malowania budynków nowoczesnych. W przypadku klasycznych konstrukcji z wieloma ozdobnikami najlepiej spiszą się warianty jasne.

Jeśli jednak masz większą fantazję, możesz postawić na farbę zewnętrzną do elewacji w odcieniach zieleni, czerwieni czy nawet błękitu – to nietypowe barwy, pozwalające na stworzenie ciekawego efektu, wyróżniającego Twój dom spośród pozostałych budynków na osiedlu.

Farby do nietypowych podłoży

Zdarza się, że budynek został pokryty cegłą ceramiczną. Wówczas należy zastosować dowolna farbę, jednak podłoże musi być odpowiednio przygotowane. W przypadku betonu najlepiej sprawdzi się natomiast preparat silikatowy.

Jeśli jednak powierzchnia była już raz malowana, dobrym wyborem okazuje się postawienie na ulepszone farby silikatowe, czyli polikrzemianowe. Pozwalają one na uzyskanie dużej wytrzymałości bez względu na powierzchnię, na której mają zostać umieszczone.

Każdorazowo trzeba jednak odpowiednio oczyścić powierzchnię i ją wyrównać. Dzięki temu farba będzie trzymała się znacznie lepiej. Trzeba usunąć wszelkie spękania, a także płaty starych powłok, które zaczęły już odpadać. Na koniec warto zastosować grunt, a dopiero potem rozpocząć malowanie.