Bojler – co warto o nim wiedzieć
Aby zadbać o właściwą temperaturę wody, warto zaopatrzyć się w dobry bojler. Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się jakie rodzaje bojlerów rozróżniamy, jakie mogą mieć one zasilanie, moc oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.
Jakie są rodzaje bojlerów?
Wśród szerokiej gamy bojlerów na rynku można podzielić je zasadniczo na dwa rodzaje.
- Bojler przepływowy — podgrzewacz wody działa cały czas. Nie posiada on specjalnego zbiornika, więc nie gromadzi w ogóle podgrzanej wody. Woda jest ogrzewana tylko, gdy odkręcany jest kran. Należy chwilę poczekać zanim poleci ciepła woda. Bojler ten jest urządzeniem jednopunktowym, co oznacza, że kran, z którego ma płynąć ciepła woda, wymaga osobnego ogrzewacza. Jako główne zalety bojlerów przepływowych można zaliczyć niewielkie rozmiary oraz stosunkowo niewiele pobieranej energii.
- Bojler pojemnościowy — w tym przypadku podgrzewacze wody posiadają specjalny zbiornik, w którym przechowywana jest podgrzana woda. Dzięki grubej warstwie izolacyjnej można utrzymać w nim ciepło nawet przez kilka godzin. Wśród bojlerów pojemnościowych można wyróżnić kilka jej rodzajów. Jest to model ciśnieniowy, który pozwala podłączyć do niego praktycznie wszystkie baterie łazienkowe oraz dużo mniejszy bojler bezciśnieniowy (o pojemności do 10-15 litrów). Podłącza się go do jednego ujścia wody. Minusem tego typu urządzeń są dość spore rozmiary, z pewnością nie sprawdzi się do każdego wnętrza. Niewątpliwą zaletą jest jednak opcja jednorazowego podgrzania dużej ilości wody. Sprzęt ten zużywa stosunkowo sporo energii elektrycznej.
Przykłady bojlerów znajdziesz na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/podgrzewacze-wody/podgrzewacze-pojemnosciowe-wody.html
Drugim podziałem jest ten ze względu na rodzaj izolacji termicznej, którą zastosowano w bojlerze. Są to:
- bojlery elektryczne pionowe ocieplane przy użyciu pianki poliuretanowej,
- bojlery elektryczne pionowe ocieplane przy użyciu miękkiej, elastycznej gąbki,
- bojlery elektryczne pionowe ocieplane przy użyciu styropianu, czyli pianki polistyrenowej.
Jakie są rodzaje zasilania w bojlerach?
Decydując się na bojler, należy zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Wśród bojlerów wyróżnia się gazowe lub elektryczne. W bojlerach gazowych woda musi być podgrzewana przez piecyk zasilany gazem ziemnym bądź płynnym. W przypadku bojlerów elektrycznych zasilane są one prądem. Na rynku można znaleźć modele jednofazowe oraz trójfazowe.
Bojler elektryczny działa na dość prostych zasadach. W przypadku pojemnościowego podgrzewacza wody za pomocą grzałki lub zestawu grzałek doprowadza się wodę do wyznaczonej temperatury, kolejno jest ona gromadzona w specjalnym zbiorniku. Jeżeli chce się ograniczyć straty energii w zbiorniku to musi być on odizolowany od otoczenia. W tym przypadku sprawdzi się kilkucentymetrowa warstwa wełny krystalicznej, pianki poliuretanowej lub polistyrenowej. Termostat zajmuje się zaś utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Jak działa? Włącza on grzałkę, gdy woda ulega zbyt dużemu wystudzeniu.
Jaką moc bojlera wybrać?
Od mocy danego urządzenia zależeć będzie szybkość podgrzania wody.
Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym to sprawdzi się u Ciebie bojler o mocy od 3 do 4,5 kW. W przypadku, gdy zdecydujesz się na podgrzewacz pojemnościowy, należy zwrócić uwagę na wielkość zbiornika magazynującego wodę. W przypadku kilkuosobowej rodziny powinien się sprawdzić taki, którego pojemność wynosi minimum 120 litrów.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu bojlera?
Prócz elementów skazanych powyżej warto również zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest materiał, z którego wykonano bojler. Może to być:
- stal nierdzewna,
- stal ocynkowana,
- bojler emaliowany.
Niezwykle ważne jest, aby zapobiec korozji sprzętu. Montowana jest wewnątrz bojlera specjalna anoda aluminiowa lub magnezowa. Dzięki temu wydłuży się żywotność sprzętu. Należy jednak regularnie sprawdzać jej stan.
Drugą kwestią jest temperatura wody w bojlerze. Warto, aby wybrane urządzenie posiadało elektroniczny układ sterowania natężeniem strumienia wody. Dzięki temu powstanie również zabezpieczenie przed korozją.
Kolejnym aspektem są wymiary oraz waga sprzętu. Oczywiście musi się on swobodnie zmieścić w wyznaczonej dla niego przestrzeni. Przed zakupem warto dokładnie zmierzyć miejsce, gdzie chce się zamontować bojler. W zależności od rodzaju i modelu urządzenia niektóre z nich spokojnie zmieszczą się pod zlew lub umywalkę. Inne są duże rozmiarem, bo np. posiadają sporo zbiornik. Prócz rozmiaru istotna jest również waga. Przedział jest ogromny i wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów.
Następnym kryterium jest cena, czyli kwota jaką możemy przeznaczyć na zakup bojlera. Ceny w zależności od modelu są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 200 do nawet 1000 złotych. Należy jednak, że czasem nie warto oszczędzać, bo naprawy mogą przewyższyć wartość lepszego modelu.
Podsumowując podgrzewacz wody to bardzo wygodne rozwiązanie, które warto zastosować już podczas pierwszych remontów w domu.
Myśleliście kiedyś o kupnie bojlera? Na jaki rodzaj byście się zdecydowali?