Jak urządzić pomieszczenie sanitarne dla osób starszych?

łazienka dla starszych osób

Osoby starsze, które stanowią coraz większą część naszego społeczeństwa, mają swoje specyficzne potrzeby. Korzystanie z łazienki, jeszcze niedawno bezproblemowe, może stać się dla nich znacząco utrudnione. Warto więc zadbać o to, aby pomieszczenie sanitarne było przystosowane do ograniczeń osób w podeszłym wieku. W jaki sposób urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna dla seniora?

Barierom architektonicznym mówimy nie

Duże problemy podczas korzystania z łazienki sprawiają osobom starszym różnego rodzaju bariery architektoniczne. Na szczęście większość z nich można łatwo wyeliminować. W pomieszczeniu sanitarnym przeznaczonym dla seniora oraz na drodze do niego nie powinno być żadnych progów, o które można się potknąć i które sprawiają problemy osobom korzystającym z kul, chodzika czy wózka inwalidzkiego. Drzwi do łazienki powinny być nieco szersze niż zwykle – na minimum 90 cm – oraz otwierać się na zewnątrz. Ważne jest również, by pomieszczenie zapewniało możliwość swobodnego poruszania się. Powinno być w nim więcej miejsca niż w typowej łazience. Bezproblemowe manewrowanie wózkiem zapewnia wolna przestrzeń o średnicy minimum 150 cm.

Dobór odpowiedniego wyposażenia łazienki

Projektując łazienkę dla osób starszych, należy wziąć pod rozwagę rozmieszczenie poszczególnych urządzeń sanitarnych oraz wysokość ich montażu. Ze względu na wygodę siadania miskę ustępową najlepiej zamontować na wysokości 45-50 cm. Dobrym wyborem będzie stelaż przystosowany do zamocowania poręczy i uchwytów. Spłuczka może być uruchamiana przy pomocy przycisku spłukującego montowanego na poręczy lub z wykorzystaniem automatyki bezdotykowej – tłumaczy pracownik firmy Sanipol, która zajmuje się produkcją kabin sanitarnych i prysznicowych z płyty HPL, w tym przystosowanych do potrzeb osób starszych. Również umywalka powinna zostać zainstalowana nieco niżej niż standardowo, a obok niej należy umieścić poręcze. Odpowiedni będzie model płaski i głęboki, z wyprofilowaniem dla podparcia przedramion. Ponadto warto zadbać o lustro uchylne i łatwo dostępne półki.

W łazience przeznaczonej dla seniora najlepiej zrezygnować z wanny – wchodzenie i wychodzenie z niej może być problematyczne. Lepszym wyborem będzie kabina prysznicowa, która jest wygodniejsza i bezpieczniejsza, a dzięki rezygnacji z wanny można pozwolić sobie na montaż przestronnego modelu. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowoczesnych łazienkach, są kabiny walk-in, czyli otwarte kabiny wykonane z przeszklonych ścian, montowane bezpośrednio w posadzce. Nie mają klasycznego brodzika – jego funkcję pełni sama posadzka wyposażona w specjalny odpływ liniowy – dzięki czemu są przystępniejsze dla seniorów. Wzięcie prysznica ułatwią uchwyty i poręcze oraz siedzisko – montowane na stałe albo w wersji składanej.