Drzwi wewnętrzne ważny element wykończenia domu

drzwi wewnętrzne

Czy wyobrażamy sobie nasz dom lub mieszkanie bez drzwi wewnętrznych? Drzwi zapewniają nam poczucie prywatności i intymności, pomagają oddzielić jedne strefy od innych, stanowią też element dekoracyjny. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by spełniały wszystkie te warunki i stanowiły harmonijną całość z wnętrzem, w którym przebywamy.

Drzwi wewnętrzne – rodzaje

            Ze względu na sposób ich otwierania wyróżnia się:

  • drzwi wewnętrzne uchylne – najbardziej tradycyjny i uniwersalny typ drzwi, pasujący do większości pomieszczeń, dzięki temu, że można wybrać kierunek ich otwierania. Tradycyjne drzwi wewnętrzne składają się ze skrzydła, futryny i zawiasów. Skrzydło to jednolita płyta lub płyciny, czyli elementy płyty z wypełnieniem np. z desek lub przeszkleń.
  • drzwi przesuwne – montowane w systemach naściennych lub w chowanych kasetach- to typ drzwi, który pozwala zaoszczędzić miejsce
  • drzwi harmonijkowe – stosuje się w pomieszczeniach, które należy otworzyć na zewnątrz bez zabierania przestrzeni wewnątrz. Takie drzwi często pełnią funkcję ściany.

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi wewnętrzne

Oprócz dopasowania drzwi do rozmiaru i typu pomieszczenia, należy też zwrócić uwagę na kilka innych szczegółów, dzięki czemu drzwi wewnętrzne będą doskonale dopasowane.

  • aranżacja wnętrz – drzwi wewnętrzne powinny stanowić spójną, harmonijną całość z wystrojem całego pomieszczenia. Drzwi dobieramy więc do mebli, ścian oraz podłogi. To od nas zależy, czy chcemy, by kolor drzwi kontrastował z resztą pomieszczenia, czy może stanowił jego konsekwentny element.
  • materiał, z którego są wykonane – najczęściej są to sosna, dąb, mahoń, jesion czy buk. Drzwi takie wykonuje się z litego drewna lub, nieco lżejszego, drewna klejonego warstwowo, a także z materiałów drewnopodobnych. Niezwykle istotne jest, by drzwi były wytrzymałe i odporne na drobne uszkodzenia.
  • wykończenie powierzchni- ma ogromne znaczenie, gdyż determinuje ostateczny wygląd drzwi. Wykończenie ma uwypuklić i utrwalić walory estetyczne materiału, z którego są wykonane.

Najistotniejsze to dostosować drzwi do typu pomieszczenia i funkcji jaką mają pełnić. Drzwi mają pomóc wyciszyć pomieszczenie, wentylować je czy oświetlić? Do łazienki wybieramy takie z przeszkleniami i kratkami wentylacyjnymi, do sypialni lub pokoju dziecięcego drzwi ozdobne, zapewniające poczucie prywatności i intymności. Nie bez znaczenia jest też kolor stolarki drzwiowej, obecnie jest tak duży ich wybór na rynku, że bez trudu można dobrać je do designu pomieszczeń.

Drzwi wewnętrzne Łódź – dobry wybór na lata

Sklep Vrata zapewnia swoim klientom wysokiej jakości drzwi wewnętrzne Łódź, oferując szeroki wybór modeli w atrakcyjnych cenach. Potrzeby klientów rozpatrywane są indywidualnie więc drzwi można dopasować do wielu nietypowych nawet otworów drzwiowych. Wysokiej klasy materiały użyte w produkcji pozwalają cieszyć się nimi długie lata. Vrata proponuje także usługi montażowe również z wymianą ościeżnicy, a także posiada odpowiednie kompetencje i sprzęt do wykonania innych prac związanych z odpowiednim posadowieniem zakupionych elementów stolarki otworowej.