Fakty i mity o porcelanie!

porcelana

Wokół porcelany wciąż krąży wiele różnorodnych mitów. Niestety wiele z nich nie ma nic wspólnego z prawdą, a w dodatku są dość krzywdzące. Dziś przedstawimy kilka ważnych faktów i mitów o porcelanie, dzięki którym stanie się ona Wam zdecydowanie bliższa. Koniecznie sprawdźcie!

Serwisy porcelanowe już od dawna budzą w nas wiele pozytywnych odczuć. Przede wszystkim ten szlachetny materiał jest dla nas uosobieniem bogactwa i wysokiego statusu majątkowego. Porcelana od wieków cieszy się zainteresowaniem wielu osób, choć nie zmienia to jednak faktu, że krąży też wokół niej wiele nieprawdziwych informacji. Oto co warto o niej wiedzieć, by nie zostać wprowadzonym w błąd?

Chińskie pochodzenie porcelany – fakt, czy mit?

To, że porcelana jest chińska jest oczywiście faktem. Wynaleziono ją tam mniej więcej na początku VII wieku. Jak się okazuje, sposób jej wyrabiania przez bardzo długi czas, był owiany tajemnicą. Dzięki temu, na zakup porcelany mogli sobie pozwolić tylko nieliczni, którzy sięgali po te naczynia w wyjątkowych sytuacjach.

Czy to prawda, że z porcelany napoje smakują lepiej?

Okazuje się, że tak. Nie na darmo nasze babcie powtarzały, że tylko herbata zaparzona w prawdziwej porcelanowej filiżanki smakuje najlepiej. Porcelana bowiem nie wchodzi w reakcje z żadnymi kwasami oraz zasadami, przez to po skosztowaniu potrawy na talerzyku z porcelany bądź z filiżanki odczuwamy tylko smak tego, czego próbujemy.

Nie, porcelana nie musi być krucha

Mitem jest natomiast przekonanie, że porcelana musi być krucha. Jest to oczywiście materiał delikatny, ale nie zmienia to faktu, że potłuc go naprawdę ciężko i z użyciem siły. Postrzeganie jej, jako materiału delikatnego wywodzi się raczej z tego, że ze względu na cenę produktu dbano o nią wyjątkowo. A jak rozpoznać prawdziwą porcelanę? To osobny temat, natomiast najprostszym sposobem będzie uderzenie o naczynie czymś metalowym. Wysoki dźwięk będzie oznaczał, że mamy do czynienia z porcelaną, niski – z innym wyrobem, np. ceramicznym.

Porcelany lepiej nie wkładać do zmywarki

To akurat prawda, ale tylko w przypadku serwisów zdobionych farbami metalicznymi jak złoto czy platyna. Natomiast nie ma jednoznacznego zakazu umieszczania jej w zmywarce, czy na przykład podgrzewania dań w kuchence mikrofalowej, jeśli korzystamy z jednokolorowej zastawy albo tej, wyprodukowanej z zastosowaniem kalek podszkliwnie wypalonych czy też ręcznie malowanych, ale poddanych tej samej obróbce termicznej. Aby mieć stuprocentową pewność, jak zachowa się porcelana, najlepiej odnieść się do wskazówek producenta.

Porcelana zawsze jest cienka

To zdecydowanie mit, a potwierdzeniem tego są różnorodne kolekcje porcelany, która może mieć także grubsze ścianki. Oczywiście możemy spotkać się z cieniutką filiżanką o bardzo drobnych kształtach, ale masywny kubek także będzie świetnym odzwierciedleniem nowoczesnej porcelany.

Szukasz idealnej porcelany? Szerokie portfolio jednego z największych producentów znajduje się na stronie www.porcelana.pl