Zalety filtrów podzlewozmywakowych

Zalety filtrów podzlewozmywakowych

Filtry podzlewozmywakowe to rozwiązanie, które ma na celu znacząco poprawić jakość wody. Wykorzystuje się je w sytuacjach, kiedy zarówno zapach, jak i smak wody nie należy do najlepszych. Na tym nie koniec, filtry te polecane są także w momentach, gdy obawiasz się o sam stan oraz skład wody, jaka leci z twojego kranu. Nie można nie wspomnieć o tym, że jest to w pełni ekologiczne rozwiązanie, za którego sprawą będziesz mógł liczyć na czystą oraz zdrową wodę w swoim domu, bez konieczności kupowania jej w butelkach. Co warto wiedzieć na ten temat?

Filtry podzlewozmywakowe – co to jest?

Filtry podzlewozmywakowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze zarówno w miejscach publicznych, jak i prywatnych domostwach. Polepszają one parametry, jakość, a także zapach i smak wody. Montuje się je, jak sama nazwa wskazuje, pod zlewozmywakami, czyli właśnie tam, gdzie najczęściej używa się wody do picia.

Filtry do kuchni podzlewozmywakowe – rodzaje

Filtry do wody pitnej pod zlew różnią się od siebie stopniem filtracji. Jakie z nich wyróżniamy?

  • dwustopniowe – stosuje się je do uzdatniania wody zimnej,
  • trzystopniowe – dobrze radzą sobie z filtracją chloru oraz wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych,
  • czterostopniowe – rozwiązanie to sprawia, że przepływająca przez filtry woda ma wysoką jakość – jest miękka oraz nie pozostawia w urządzeniach, czy naczyniach osadów,
  • pięciostopniowe – w pełni redukuje zanieczyszczenia w wodzie. Filtry tego typu zwalczają wolne rodniki, obniżają ORP, a także podnoszą PH wody.

Jak działa filtr podzlewowy?

Filtr podzlewozmywakowy montowany jest bezpośrednio pod zlewem. Instalacja zazwyczaj jest prosta proste, dlatego czynność tę można wykonać samodzielnie. Urządzenie należy podłączyć do sieci, a także osobnego kranu. Woda może ulegać aż trzem rodzajom filtrowania. Pierwsza z nich to tak zwana filtracja mechaniczna, która jest odpowiedzialna za wyłapywanie osadu. Druga z nich to nic innego jak filtracja główna, która odpowiedzialna jest za oczyszczanie wody z chloru oraz metali ciężkich. Na samym końcu przychodzi czas na ostateczną filtrację, która nazywana jest osmotyczną.

Jakimi zaletami charakteryzuje się wykorzystywanie filtrów podzlewowych?

Nie jest tajemnicą, że filtry podzlewowe to świetne rozwiązanie, które ułatwia życie codzienne, a także wyeliminuje potrzebę kupowania wody butelkowej. Jakimi zaletami się cechuje?

  • poprawa zapachu oraz smaku wody,
  • prostota montażu filtru, która sprawia, że każdy z nas może zamontować je bez dodatkowego sprzętu,
  • stały dostęp do czystej wody, w której nie znajdziesz żadnych wirusów, bakterii, mułu, zawiesin czy rdzy.
  • niewiele miejsca, którego trzeba wygospodarować dla urządzenia,
  • filtry to propozycja w pełni ekologiczna, estetyczna oraz wygodna.

Jak widać, filtry podzlewozmywakowe to bardzo interesujące rozwiązanie, które cechuje się wieloma zaletami. Postaw na nie, na pewno nie będziesz tego żałował!