Firany – 3 najmodniejsze trendy 2020

firany

Każdego roku moda przynosi zmiany w wielu obszarach designu użytkowego. Widać je również w dekoracji wnętrz. Jakie trendy przyniósł niełatwy, 2020 rok? Czy coś zmieniło się w kwestii aranżacji okien, czy też trendy popularne w ubiegłych latach nadal są w modzie?

Trend 1 – coraz więcej firan paneli

Moda na panele zapanowała już kilka lat temu. Od kiedy pierwsze firany panelowe pojawiły się w naszych, zyskują rzesze zwolenników. Nic dziwnego – są piękne, funkcjonalne i wygodne.

Firany panelowe można uznać za specyficzne połączenie firan z roletami. Nie ma w nich marszczeń, zakładek i różnych ozdobnych dodatków. Są proste, eleganckie i stylowe. A jednocześnie są praktyczne. Pozwalają na zachowanie prywatności i przepuszczają światło słoneczne, a przede wszystkim nie blokują widoku na zewnątrz, (czego nie możemy uzyskać przy roletach, nawet w ich nowoczesnych formach dzień – noc).

Firany panelowe można obecnie kupić w ogromnej ilości wzorów. Początkowo dostępne były jedynie proste formy firan panelowych. Później pojawiły się firany – obrazy, które na kilku panelach tworzyły piękne kompozycje (żakardowe, drukowane bądź malowane). Obecnie na rynku pojawiają się nowe wersje firan panelowych – zdobione gipiurą lub fantazyjnymi wycięciami na dole firany. Wszystkie wersje paneli są wprost stworzone do dużych przeszkleń – takich, z jakimi mamy obecnie do czynienia w nowoczesnym budownictwie.

Poza przeźroczystymi wersjami firan panelowych nowością są ażury żakardowe, które stanowią dekoracyjny dodatek do paneli. Zawieszane między firanami pozwalają doświetlić pomieszczenie i nadają kompozycji okiennej elegancji.  

W kuchni panele nieprzeźroczyste z plisami  są coraz chętniej wieszane zamiast zazdrostek.

Jeżeli planujesz zakup firanek paneli, wiele ciekawych wzorów znajdziesz na stronie https://firaneo.pl/firany-panele

Trend 2 – firany z nutką koloru

Białe firany nadal są najpopularniejsze, ale jeśli ktoś pragnie odmiany, to warto sięgnąć po nowości rynkowe odkrywające nową kolorystykę firan. Firanki nie muszą być już tylko białe. Można łączyć je z kolorowymi dodatkami, uzyskując ciekawe i bardzo nowoczesne kompozycje. Aby zachować funkcjonalność firany, dodatki te pojawiają się jako pas kolorowego materiału na górze firany (wyglądając jak lambrekin) oraz jako lamówki . Idealnie pasują do salonów i sypialni.

Inną wersją są kolorowe motywy dekoracyjne nadrukowywane bądź malowane ręcznie na firanie. Takie firanki zyskują na popularności w pokojach dziecięcych oraz kuchniach.

Trend 3 – zasłony, zasłony, zasłony

Poza coraz ciaśniej stawianymi blokami, w których stojąc w oknie, spotykamy się z sąsiadem niemalże oko w oko, coraz więcej buduje się też domów z widokiem na las czy pustą przestrzeń. Pragniemy odrobiny prywatności i przestrzeni. Nie chcemy musieć wiecznie szczelnie zakrywać się przed wścibskim wzrokiem wszystkich dookoła.

Osoby, które mają to szczęście, że nie mieszkają z sąsiadami twarzą w twarz, chcą czuć wolność, W takich domach dominującym trendem są kompozycje aranżacji okna składające się z samych zasłon. W dzień okno jest nieprzesłonięte, pozwalając na swobodne wnikanie do wnętrza słońca. Można bez przeszkód napawać się widokiem na zewnątrz. Wieczorem, można zasunąć szczelnie zasłony i zanurzyć się we własnym świecie.

Nagie okna, pozbawione dekoracji są chłodne i powodują, że mieszkanie nie jest przytulne, Jeśli jednak dobierzemy do nich miękkie lejące się zasłony w jasnych kolorach, pomieszczenie mimo dużych, odsłoniętych przeszkleń nabierze ciepła.

Aby dodatkowo nadać wnętrzu elegancji, tekstylia, z których szyje się zasłony, są w takich pomieszczeniach wykorzystywane również w innych miejscach – np. do uszycia poduszek.