Firany z batystu – doskonały sposób na urozmaicenie wnętrza!

Firany z batystu

W świecie aranżacji wnętrz firany zajmują wysoką pozycję. Z jednej strony zapewniają prywatność domownikom, a jednocześnie mocno wpływają na klimat pomieszczenia, na jego wystrój. W bezpośredni sposób regulują ilością światła, które wnika do domu. Firany z batystu to dobry przykład jak można wykorzystać delikatną tkaninę jako element dekoracyjny i zadbać o upiększenie otoczenia. Jest to ciekawy materiał o ogromnych możliwościach, który na pewno przypadnie wielu domatorom do gustu.

Z czego powstają tkaniny batystowe?

Tkanina batystowa to wynalazek epoki średniowiecza. Po raz pierwszy wyprodukowano ją w XIII wieku we Francji, a do Polski sprowadzono ją w XVIII wieku. Jest mieszaniną kilku różnych materiałów – połączenia włókien bawełnianych i lnianych, ale niektóre tkaniny łączy się również z tkaninami syntetycznymi. Firany z batystu charakteryzują się dużą przejrzystością i najczęściej są cienkie. Cechują się delikatnością, posiadają płócienny splot, który w naturalnych warunkach przybiera jasną, pastelową barwę. Charakterystyczna poświata doskonale współgra z jasnymi, przestronnymi wnętrzami o białych lub jasnych barwach ściany. Batyst to lekka tkanina, która jednocześnie odznacza się cienką bądź grubą fakturą. Wszystko zależy od materiałów, jakich użyto do uszycia tkanin. Tkanina batystowa posiada różne odcienie – od różowych, pastelowych barw po delikatny beż. Dlatego można ją spotkać jako główny materiał do produkcji letnich sukienek, ubranek dziecięcych bądź zwiewnych, męskich koszul. Obecność bawełny sprawia, że materiał ma właściwości chłodzące, co jest bardzo przydatne podczas występowania upałów. Sama tkanina jest przyjazna dla skóry, wpływa bardzo kojąco na ciało. Firany z batystu powinny charakteryzować się dobrą wytrzymałością. Obecność tkanin syntetycznych w tym materiale nawet w niewielkim stopniu może poprawić trwałość firany.

Jak się sprawdza batyst?

Tkaniny batystowe są bardzo łatwe w pielęgnacji, są znacznie mniej wymagające niż chociażby tiul czy organza. Batyst doskonale zasłania wnętrze pomieszczenia, jednocześnie zachowując duży dostęp do światła. Dzięki firanom z batystu nawet najbardziej ponury pokój stanie się nie do poznania. Nie tylko poprawią wygląd, ale sprawią, że ściany i mury pokoju nie będą wydawać się tak bardzo przytłaczające.  Pranie firan z batystu nie powinno nastręczać zbyt wielu problemów. Pierze się je w możliwie niskiej temperaturze – około 30 stopni Celsjusza przez co najmniej pół godziny. Dla lepszego efektu warto dodać nieco płynu zmiękczającego tkaniny, który sprawi, że firany będą delikatniejsze po praniu.