Fotowoltaika – jakie urządzenia możesz zasilić prądem ze słońca?

Instalacja fotowoltaiczna Vaillant auroPOWER

Wszyscy w naszych domach codziennie korzystamy z prądu elektrycznego. Wobec rosnących cen energii coraz większą popularnością cieszą się domowe instalacje fotowoltaiczne. Razem z ekspertami Vaillant wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na własny system PV.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do budynku,
  • jakie rozwiązania zastosować, aby efektywnie wykorzystać prąd ze słońca.

Darmowa i odnawialna energia elektryczna ze słońca to znakomity sposób na obniżenie rachunków i ograniczenie ich nawet tylko do samych opłat stałych. Prąd stały, wytworzony w łańcuchu modułów fotowoltaicznych pod wpływem działania promieni słonecznych, jest konwertowany w inwerterze na trzyfazowy prąd zmienny, czyli dokładnie taki sam, jak ten płynący z sieci elektroenergetycznej. Pozwala to na dowolne wykorzystanie tej energii do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych.

Decydując się na zakup fotowoltaiki, musimy pamiętać, że tylko prawidłowo dobrany system pozwoli na szybki zwrot oraz jak najniższe koszty inwestycji. Przy planowaniu wielkości systemu PV należy wziąć pod uwagę wszystkie wykorzystywane urządzenia elektryczne oraz zużycie energii, jakie generują.

Warto również pomyśleć o jak najlepszym wykorzystaniu darmowej energii elektrycznej. Można to osiągnąć przede wszystkim poprzez dostosowanie zużycia energii do bieżącej podaży prądu ze słońca. Proces autokonsumpcji znacząco poprawimy dzięki konwertowaniu energii elektrycznej na energię cieplną. W ten sposób zaspokoimy kolejną potrzebę gospodarstwa domowego, jaką jest ogrzewanie lub chłodzenie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Ilość prądu ze słońca dobrana do potrzeb budynku

W jaki sposób dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej? Najłatwiej posłużyć się rachunkami za energię elektryczną. Obliczając roczne zużycie energii, możemy precyzyjnie oszacować potrzebną moc instalacji PV. W warunkach nasłonecznienia dla Polski można przyjąć, że z 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej w ciągu roku wyprodukujemy około 900-1200 kWh energii elektrycznej.

Należy wziąć pod uwagę nie tylko istniejące lub planowane zużycie prądu, ale również dostępną powierzchnię do umieszczenia instalacji. Najczęściej moduły fotowoltaiczne montuje się na niezacienionych połaciach dachowych, najlepiej skierowanych na południe. Jeden moduł fotowoltaiczny o mocy 300-330 Wp zajmuje powierzchnię około 1,7 m2. Łatwo więc policzyć, że na popularną instalację o mocy 3 kWp będziemy potrzebować około 17 m2 połaci dachowej, a system ten powinien wyprodukować około 3000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

Jak najefektywniej wykorzystać energię z instalacji fotowoltaicznej?

Produkcja darmowej energii z własnej instalacji fotowoltaicznej to jeszcze nie wszystko. Warto zadbać o to, aby jak najskuteczniej wykorzystać tę energię już w momencie wyprodukowania. Obecnie obowiązujący system opustów pozwala na wprowadzenie nadwyżek energii wyprodukowanych przez system PV do sieci elektroenergetycznej. Od momentu wprowadzenia nadwyżki energii do sieci mamy rok, aby ją odebrać (w przypadku instalacji o mocy poniżej 10 kWp). Operator pobierze jednak za to prowizję w postaci 20% tej energii. Oznacza to, że z każdej 1 kWh wprowadzonej przez nas do sieci możemy odebrać 0,8 kWh.

Tak więc sieć elektroenergetyczną w praktyce traktujemy jako baterię o sprawności 80%. To dużo, jednak ciągle opłacalne jest jak najlepsze wykorzystanie darmowego prądu ze słońca już w momencie jego wytworzenia. Można to osiągnąć na przykład poprzez dostosowanie czasu pracy urządzeń elektrycznych (np. AGD) dla godzin z ekspozycją słońca.

Świetnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie konwersji energii elektrycznej na cieplną. Dzięki temu zużyjemy 100% z wyprodukowanej energii, jednocześnie zapewniając pokrycie innych potrzeb budynku (cieplnych). Najprostszym sposobem jest zastosowanie dodatkowej grzałki elektrycznej w zasobniku ciepłej wody użytkowej, dzięki której możemy podgrzać wodę, korzystając z darmowej energii i ograniczając zużycie tradycyjnych paliw.

Najbardziej efektywne wykorzystanie prądu ze słońca zapewni instalacja pompy ciepła. Wykorzystuje ona prąd z fotowoltaiki do ogrzewania, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W kontekście jak najefektywniejszego wykorzystania energii z systemu PV warto zwrócić uwagę, aby nasza instalacja posiadała odpowiednią automatykę pozwalającą na uruchomienie dodatkowych urządzeń elektrycznych w okresie wysokiej produkcji prądu ze słońca.

Warto pamiętać, że na panele fotowoltaiczne oraz inne urządzenia wykorzystujące OZE można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Zapraszamy na stronę marki Vaillant, aby poznać inne korzyści zastosowania systemu fotowoltaicznego Vaillant auroPOWER.