Gdzie kupować obrazy polskich malarzy?

obraz

Wartość sztuki w ostatnim czasie mocno wzrosła. W dużej mierze wpłynęła na to pandemia koronawirusa, która sprawiła, że wiele osób zaczęło szukać nowego hobby. Dochodzą do tego kwestie związane z dużym spadkiem wartości pieniądza i chęcią inwestowania w  rzeczy bardziej namacalne. Jak wskazują dane, w ostatnim czasie wystrzeliła w górę wartość zwłaszcza polskiej sztuki. Gdzie więc kupować obrazy polskich malarzy?

Strony internetowe, social media polskich malarzy, serwisy ogłoszeń

Wielu artystów, kończąc Akademię Sztuk Pięknych, zastanawia się, gdzie mogą sprzedawać swoje dzieła. To samo pytanie zadają sobie początkujący koneserzy sztuki, którzy rozglądają się za możliwościami zakupu obrazów. Na szczęście obecnie istnieje wiele miejsc, w których można znaleźć prawdziwe dzieła sztuki. Pierwszym wyborem mogą być serwisy ogłoszeniowe. Obrazy na sprzedaż w ogłoszeniach: www.sprzedajemy.pl są zróżnicowane i prezentują różne nurty. Wśród wielu dzieł z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej sprecyzowanego, warto poszukać w Internecie konkretnej strony internetowej malarza, który Cię interesuje. Obecnie niemal każdy artysta prowadzi w sieci swoją stronę, a jeśli nie, to przynajmniej własne Social Media. Na Facebooku, a częściej na Instagramie, artyści prezentują swoje dzieła i zapraszają do kontaktu ewentualnych kupujących.

Aukcje internetowe pełne dzieł sztuki

Inną opcją dla artystów są internetowe aukcje. Zdobyły one ogromną popularność zwłaszcza podczas pandemii. Na aukcjach obrazy sprzedają zarówno debiutanci, jak i rozpoznawalni malarze. Wiele aukcji jest „otwartych” – może w nich wziąć udział każda osoba z dyplomem. Ceny wywoławcze zaczynają się już od kilkuset złotych, górnego limitu natomiast nie ma. W ten sposób został sprzedany ostatnio między innymi najdroższy obraz na rynku Polskiej sztuki, „M22” Wojciecha Fangora, którego cena wyniosła 7,3 miliony złotych. Wystawianie obrazów na aukcjach to dla polskich artystów doskonały sposób po pierwsze na zarobek, a po drugie na uzyskanie popularności i uznania.

Obrazy polskich malarzy w galeriach

Najbardziej klasyczną formą sprzedaży obrazów, praktykowaną od co najmniej kilkudziesięciu lat, są galerie sztuki. Kiedyś, aby wystawiać w galeriach, trzeba było należeć do ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Tę kwestię rzetelnie sprawdzano, co oznaczało, że osoba wystawiająca swoje obrazy w galeriach musiała posiadać dyplom Akademii Sztuk Pięknych albo Wychowania Plastycznego. Wraz z demokratyzacją i większym otwarciem rynku po upadku komunizmu, galerie stały się bardziej skore do przyjmowania w swoje szeregi dzieł związanych ze sztuką komercyjną, co oznaczało, że dyplom nie był już potrzebny. Obecnie galerie przyjmują dzieła sztuki nawet nieprofesjonalnych twórców.

Minusem wystawiania i kupowania w galeriach jest marża, która ustala właściciel galerii. Często jest ona równa niemalże kwocie połowy obrazu, co sprawia, że nie każdy chce taki obraz kupić. Jednak niewątpliwie jest to jedno z miejsc, gdzie można znaleźć dobre obrazy polskich malarzy.