Geometryczny akcent w Twoim domu – płytki heksagonalne

płytki heksagonalne

Są takie trendy wnętrzarskie i materiały wykończeniowe, które nie tylko nie przemijają, ale są nieustannie bardzo modne. Wystarczy spojrzeć na płytki heksagonalne.

Obecność geometrycznych kształtów jest szczególnie istotna w stylu nowoczesnym. Nie znaczy to jednak, że nie mogą przewijać się w innych wystrojach. Płytki heksagonalne znajdą swoje zastosowanie nie tylko w aranżacjach nowoczesnych. Dzięki nim można stworzyć ciekawy efekt we wnętrzach industrialnych, skandynawskich, glamour.

W czym tkwi fenomen heksagonów?

Swoje piękno zawdzięczają designerskiemu kształtowi. Zwykłe płytki mają kształt kwadratu lub prostokąta. W tym przypadku płytki mają sześć krawędzi i wizualnie po ułożeniu przypominają plaster miodu. Taka propozycja dodaje charakteru całemu wnętrzu, odświeża je i podkreśla elegancję. Po wejściu do pomieszczenia spojrzenia nie będą skupiały się na obrazach, meblach, czy dekoracjach, a na przestrzeniach często pomijanych – ścianie lub podłodze. Wszystko zależy od tego, gdzie ułożymy płytki heksagon.

Decydując się na płytki ceramiczne, powinniśmy wziąć pod uwagę takie wzory, które z jednej strony są uniwersalne i będą modne za kilka lat. Z drugiej strony musimy się zdecydować na coś, co nam się podoba i nie znudzi za jakiś czas. W przypadku płytek heksagonalnych takiego ryzyka nie ma. Są ponadczasowe, a przy tym ich forma jest nietuzinkowa i zawsze będzie interesująca.

Płytki nie zawsze ułożone tak samo

Niewątpliwą zaletą płytek heksagonalnych jest to, że można je ułożyć w przeróżny sposób. Dzięki temu każde wnętrze będzie wyglądać zupełnie inaczej. Pierwszą propozycją jest montaż jednokolorowych płytek na podłodze lub ścianie. Heksagony są w całej gamie kolorystycznej, jednak największą popularnością cieszą się płytki czarne i białe. Szczególnie ciekawie będą wyglądać, kiedy fugi będą w kontrastującym kolorze, tzn. że płytki białe powinny mieć wykończenie czarne, a czarne płytki białe.

Z pomocą heksagonów bardzo łatwo możemy na podłodze lub ścianie stworzyć wrażenie efektu 3D. Wystarczy, że zdecydujemy się na zestaw złożony z płytek w różnych odcieniach. Po ułożeniu powierzchnia nie będzie wyglądać płasko.

Innym sposobem na ułożenie na ścianie jest stopniowe rozluźnianie się wzoru. Najpierw płytki są ułożone jedna obok drugiej, a następnie pojawiają się między nimi coraz większe przerwy, jakby się odrywały od całości. Na końcu przechodzą w gładką ścianę. Tak wykończona ściana wygląda spektakularnie!

Gdzie sprawdzą się heksagony?

Płytki heksagonalne możemy ułożyć właściwie wszędzie, gdzie mamy na to ochotę. Świetnie wyglądają w łazience, kuchni, przedpokoju, salonie, jadalnie. Są tym bardziej warte uwagi, że uzyskamy oryginalny efekt, nie tylko wtedy, kiedy będą na podłodze. Jak już było wcześniej, dobrze wyglądają także na ścianie i z powodzeniem mogą zastąpić na przykład obrazy za kanapą w salonie. Chociaż heksagony są ciekawe i oryginalne, nie są jedynymi wzorami, które odbiegają pod względem kształtu od tradycyjnego wzornictwa. Jeśli chcesz poznać inne nietuzinkowe propozycje, sprawdź także płytki arabeski.