Jak usunąć rysy z drewnianych drzwi?
Nawet drobne zarysowania na powierzchni drewnianych drzwi potrafią sprawić, że nasza stolarka straci swój blask i estetyczny wygląd. W większości przypadków nie trzeba się jednak martwić na zapas i planować zakupu nowych skrzydeł drzwiowych. Zazwyczaj wystarczy przeprowadzić proste prace renowacyjne, aby zamaskować wszelkie niedoskonałości, które powstały w wyniku niefortunnych wypadków lub nieuwagi. W niniejszym tekście przedstawiamy sprawdzone sposoby, które pozwolą usunąć rysy z drewnianych drzwi.
Drobne rysy o małym zagłębieniu
W przypadku niezbyt głębokich rys warto zacząć od prostych i domowych sposobów. Jedną z powszechniejszych metod usuwania zarysowań z drewnianych powierzchni jest skorzystanie z … orzecha włoskiego! Choć brzmi to mało racjonalnie, to ten gatunek cechuje się dużą miękkością, która sprawia, że łatwo poddaje się ścieraniu i doskonale wnika we wszelkie zagłębienia – nie tylko w drzwiach, ale również meblach czy podłogach. Jak przeprowadzić prace naprawcze z użyciem orzecha włoskiego? Wystarczy tak długo pocierać ubytek cząstkami orzecha, aż rysa stanie się niewidoczna.
Ta metoda ma jednak kilka minusów. Przede wszystkim nie sprawdzi się w przypadku każdego gatunku drewna – zabarwienie orzecha włoskiego sprawia, że nadaje się on głównie do ciemniejszych powierzchni. Jeżeli nasze drzwi są więc wykonane z jasnego drewna, to można wykorzystać inne orzechy, np. migdały, orzechy pekan czy też brazylijskie.
Należy też pamiętać, że mimo całkiem dobrego efektu wizualnego, tak opracowana powierzchnia nie zapewni ochrony wewnętrznym warstwom drewna – właśnie dlatego sposób z wykorzystaniem orzechów jest polecany tylko do drzwi wewnętrznych, a nie wejściowych – dodaje specjalista reprezentujący firmę Urzędowski, producenta stolarki drewnianej.
Specjalne akcesoria do usuwania zarysowań
Jeżeli poszukujemy bardziej profesjonalnych rozwiązań, to z pomocą przychodzą gotowe produkty naprawcze, które możemy znaleźć w marketach z chemią budowlaną oraz internetowych sklepach wysyłkowych. Takie akcesoria przydadzą się do tuszowania drobnych rys oraz mikrouszkodzeń, jednak mogą okazać się niewystarczające w przypadku nieco poważniejszych ubytków drewna. Wyróżniamy:
- sztyfty retuszerskie – to rodzaj specjalnego pisaka, który pozwala na zamalowanie zarówno rys, jak i nieco większych obszarów, które uległy uszkodzeniu. Większość dostępnych na rynku modeli jest wyposażona w sprężynową końcówkę, która zapewnia równomierny przepływ środka maskującego, a tym samym umożliwia osiągnięcie zadowalających efektów. W zależności od oferty producenta lub danego sklepu, bez problemu możemy wybrać interesujące nas wybarwienie, np. mahoń, buk czy wiśnię,
- wosk retuszujący – jest dostępny w wersji twardej oraz miękkiej i służy do uzupełniania zarysowań, szczelin, a nawet głębokich pęknięć w elementach wykonanych z drewna. Woski, podobnie jak pisaki, są dostępne w dziesiątkach wersji kolorystycznych, a co więcej, po roztopieniu można je ze sobą mieszać, aby uzyskać jeszcze bardziej zbliżone wybarwienie.
Najlepsze efekty daje połączenie obu wspomnianych produktów. Jak przeprowadzić jednak taką naprawę? Na początku należy dokładnie oczyścić powierzchnię z tłuszczu, brudu oraz innych drobnych zanieczyszczeń, aby zapewnić materiałowi jak najlepszą przyczepność. Następnie drobniejsze uszkodzenia należy zamalować za pomocą sztyftu retuszerskiego. Po jego dokładnym wyschnięciu możemy przejść do nakładania wosku.
Materiał należy roztopić i umieścić w ubytku (jeżeli drewno cechuje się nieregularnym wybarwieniem, np. widoczne jest jego usłojenie, to warto wykorzystać woski w różnych kolorach, aby uzyskać jak najbardziej realistyczny efekt). Kiedy wosk zastygnie, należy pozbyć się jego nadmiaru – do tego celu można wykorzystać np. szpachelkę do wypełniaczy lub wełnę stalową. Tak przygotowaną powierzchnię ponownie oczyszczamy i zabezpieczamy za pomocą lakieru.
Należy pamiętać, że wymienione przez nas produkty są przystosowane do użytku wewnętrznego, co oznacza, że niestety nie sprawdzą się w przypadku drewnianych drzwi zewnętrznych.
Co zrobić w przypadku poważnych uszkodzeń stolarki?
Stopień trudności usuwania rys rośnie wraz z ich głębokością. Jeżeli uszkodzenia są na tyle rozległe, że opisane wyżej sposoby nie zdały egzaminu, to konieczne będzie zeszlifowanie powierzchni drewna i przeprowadzenie renowacji całych drzwi. Takie prace są jednak dość złożone i wymagają odpowiednich umiejętności, dlatego samodzielne majsterkowanie przy skrzydle drzwiowym nie jest najlepszym pomysłem, jeżeli nie dysponujemy podobnym doświadczeniem.
Jak przeprowadzić renowację drzwi drewnianych? Pierwszym krokiem jest pozbycie się starych powłok lakierniczych oraz farby – można to zrobić za pomocą opalarki, środków chemicznych lub cykliny do drewna. Drugim krokiem jest szlifowanie, które nie tylko pozwoli usunąć resztki zanieczyszczeń, ale przy okazji stworzy idealnie gładką powierzchnię. Na tym etapie prac może się okazać, że nasze skrzydło posiada sporo ubytków, np. w postaci rys lub szczelin – aby się ich pozbyć, należy zastosować specjalny wypełniacz, czyli tzw. szpachlę do drewna.
Na samym końcu pozostaje już tylko pomalować drzwi. W zależności od pożądanego efektu możemy zdecydować się na farby kryjące, postawić na barwiące bejce i lakiery lub wybrać bezbarwne woski i oleje.