Jak używać taśmy malarskiej?
Jednym z niezbędnych akcesoriów podczas malowania ścian jest taśma malarska. Można zabezpieczyć nią ramy drzwi i okien, progi czy listwy. Z jej pomocą stworzysz również różnego rodzaju wzory czy odcięcia kolorów. Nie każdy jednak wie, jak jej używać i który rodzaj wybrać, aby spełniała swoje podstawowe zadania. Właśnie tego dowiesz się z naszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Rodzaje taśm malarskich
Jeśli zastanawiasz się, jaka taśma malarska jest najlepsza, to pierwszym krokiem będzie odpowiedź na pytanie – do jakiego rodzaju zastosowań ma być przeznaczona. Na rynku istnieje bowiem kilka wariantów, które różnią się od siebie właściwościami:
- niebieska – charakteryzująca się wysoką odpornością na promieniowanie UV. Dzięki temu możesz ją bezproblemowo odkleić nawet po 3 tygodniach. Idealnie sprawdzi się w przypadku nakładania kilku warstw farby, gdy proces schnięcia zajmuje więcej czasu;
- żółta – przeznaczona do wykonywania szybkich prac. Odpowiednia np. do łączenia folii ochronnych. Im ciemniejsza jej barwa, tym zawarty w niej klej jest słabszy;
- do krzywizn – wykonana z elastycznego i rozciągliwego materiału. Umożliwia malowanie nieregularnych kształtów lub skomplikowanych wzorów;
- karbowana – doskonała do oklejania elementów o łukowym kształcie, np. gzymsów;
- PCV – można ją w prosty sposób przerwać, tworząc mniejsze części do bardziej precyzyjnych zabezpieczeń. Jest też jednym z najmniej przesiąkających wodą wariantów. Nadaje się więc do perfekcyjnego oklejania m.in. listew przypodłogowych;
- zewnętrzna – mocna, nasączona silnym klejem. Odporna na wilgoć i działanie czynników atmosferycznych.
Zgodnie z tymi założeniami należy wybrać taśmę malarską dopasowaną do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Jak przykleić taśmę malarską krok po kroku
Użycie taśmy malarskiej sprzyja efektywniejszemu procesowi malowania i zapobiega pozostawaniu zabrudzeń na danych powierzchniach. Jednak nawet najwyższej jakości produkt, jeżeli zostanie źle przymocowany, nie zapewni zadowalających efektów. Zabezpieczając wybrane miejsca, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Dokładnie oczyść powierzchnię z pyłu i innych zabrudzeń, np. bawełnianą szmatką.
- Sprawdź zalecenia producenta dotyczące sposobu aplikacji. Taśmy mogą być np. stosowane na mokrej lub suchej płaszczyźnie.
- Klejenie rozpocznij od dociśnięcia w początkowym punkcie montowania.
- Następnie rozwijaj kolejne kawałki (po 40-50 cm).
- Napnij otrzymany fragment i równomiernie dociśnij brzegi materiału do powierzchni.
- Proces powtarzaj do momentu aż zakryte zostanie całe pożądane pole.
Najbardziej kłopotliwe są rogi ścian. Do ich starannego wypełnienia najlepiej użyć szpachelki. Dobrze wspomóc się nią również przy demontażu. Jeśli natomiast taśma malarska ma zostać zastosowana do odcinania kolorów, najważniejszą kwestią jest odklejanie jej delikatnie. Przy mocniejszych ruchach możesz spowodować nierówności i nieestetyczne odpryski.
Jaka jest najlepsza taśma malarska?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, do jakich prac jej potrzebujesz. Taśma malarska to niezwykle sprytne rozwiązanie, które umożliwia precyzyjne malowanie ścian w Twoim mieszkaniu. Warto jednak pamiętać, aby wybierać produkty renomowanych producentów. W połączeniu z prawidłowym użytkowaniem pozwoli to na uzyskanie satysfakcjonujących efektów.