Płyta gazowa, czy indukcyjna – specjalista doradza, którą wybrać
Powszechne jeszcze w domach kuchenki gazowe powoli odchodzą do lamusa, zastępowane przez urządzenia wykorzystujące nowoczesne rozwiązania, takie jak płyty indukcyjne. Jest to połączenie estetycznego wyglądu i całkowitego bezpieczeństwa użytkowania całkowicie wyeliminowano w nich gaz, a powierzchnię płyty grzewczej do umieszczania garnków stanowi szkło ceramiczne. Płyta indukcyjna może stanowić samodzielne urządzenie, jednak do nowoczesnych kuchni warto kupić płytę indukcyjną do zabudowy. Jakie zalety mają te produkty?
Jak działa płyta indukcyjna
Płyta indukcyjna do działania wykorzystuje zjawisko indukcji magnetycznej. Specjalne cewki, które przykrywa płyta ceramiczna, generują pole magnetyczne, wchodzące w reakcję z dnem garnków, indukując w nich prądy wirowe, które błyskawicznie rozgrzewają naczynie. Garnki, przeznaczone do stosowania na płycie indukcyjnej, muszą być wykonane ze specjalnej stali, reagującej na zmiany pola magnetycznego. Cechą charakterystyczną, którą posiadają tylko płyty indukcyjne, jest rozpoznawanie wielkości garnka, co pozwala na skrócenie czasu gotowania. Naczynia do tych urządzeń oznaczone są specjalnym symbolem, umieszczonym z reguły na dnie, co uniemożliwia zakup niewłaściwych garnków.
Płyty indukcyjne i gazowe – zalety
indukcyjnej energia jest przekazywana bezpośrednio do garnka, jej straty są więc znikome. Płyty gazowe z kolei, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, zużywają znacznie mniej gazu niż tradycyjne kuchenki. Urządzenia te są również bardzo bezpieczne. W przypadku płyty grzewczej ceramiczne powierzchnie osłaniają palnik, zapobiegając wyciekowi gazu i oparzeniom podczas gotowania. Z kolei urządzenia indukcyjne powodują nagrzanie jedynie dna garnków – dzięki temu można bez problemu oprzeć dłonie na płycie grzewczej. Oba typy płyt cechuje również duża łatwość czyszczenia, wystarczy przetarcie powierzchni płyt ściereczką.
Płyta indukcyjna a płyta gazowa
Obie te płyty stanowią nowoczesne rozwiązania, umożliwiające efektywniejsze i szybsze gotowanie. Płyta indukcyjna jest co prawda zimna nawet podczas gotowania, jednak wskaźnik ciepła resztkowego wskazuje, których fragmentów przez krótką chwilę nie powinniśmy dotykać. Wymagają one także stosowania specjalnych garnków, w przeciwieństwie do płyt gazowych. Oba typy płyt umożliwiają programowanie czasu gotowania oraz ustawienie maksymalnej mocy w celu osiągnięcia najlepszego efektu. Płyty indukcyjne wytwarzają pole magnetyczne, które może mieć szkodliwy wpływ na telefon lub kartę bankową, położoną przy kuchence, jednak zdarza się to bardzo rzadko.
Wykonanie płyty grzewczej ceramiczne z piekarnikiem – dla kogo?
W przypadku płyty indukcyjnej dobrym pomysłem będzie zakup urządzenia połączonego z piekarnikiem. Dzięki temu można będzie nie tylko gotować pyszne potrawy, ale także upiec dodatkowe smakołyki dla całej rodziny. Takie wykonanie płyty grzewczej i połączenie jej z piekarnikiem jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, wymagane jest jednak napięcie zasilania 400V, o co zwłaszcza w bloku jest dość trudno. Zanim więc kupimy w sklepie Solgaz odpowiednie urządzenie – za gotówkę lub x 30 rat – upewnijmy się, iż będzie miało właściwe zasilanie.
Funkcje dodatkowe płyty grzewczej
Płyty indukcyjne mają kilka funkcji, których próżno szukać w innych typach urządzeń. Jedną z nich jest możliwość włączenia pauzy, na przykład w chwili, gdy musimy wyjść otworzyć drzwi gościowi lub skorzystać z toalety. Niektóre typy płyt pozwalają na wykorzystanie do grzania całej powierzchni roboczej, niezależnie od tego, jaka jest ilość pól grzejnych. Płyty poosiadają również zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem oraz rozpoznawanie obecności garnka i możliwość automatycznego wyłączenia urządzenia, gdy nie znajduje się na nim żadne naczynie.