Kaloryfery – element grzewczy pomieszczeń mieszkalnych
Grzejnik jest nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrza w pomieszczeniach mieszkalnych lub lokalach użyteczności publicznej. Instalowanie grzejników, służących do zapewnienia optymalnej temperatury, możliwej do zamieszkania lub przebywania przez dłuższy czas, związane jest z klimatem – na szerokości geograficznej, w której panuje klimat umiarkowany, zapewnienie mieszkańcom ciepła w czasie chłodów i mrozów, jest podstawową zasadą w budownictwie.
Grzejnik – historia powstania
Według danych historycznych, pierwszy grzejnik, czyli urządzenie działające na zasadzie wymiany ciepła, gdzie czynnikiem jest gorąca woda lub para wodna, został zainstalowany w Sankt Petersburgu. Jego wynalazcą był Franz San Galli, Niemiec, mieszkający na terenie ówczesnej Rosji. Produkt został nazwany przez niego „gorącą skrzynką” i opatentowany w USA i Niemczech.
Zasada działania grzejnika, zwanego kaloryferem, jest bardzo prosta: przez zamknięte i puste metalowe przestrzenie o dowolnych kształtach, wpływa gorąca woda lub para, wpuszczana szczelnym zaworem. Po wpłynięciu nagrzewa metal, który oddaje ciepło pomieszczeniu, Schłodzona woda, wypływa drugim zaworem do zbiornika, gdzie następuje jej ponowne podgrzanie. Czynnik grzewczy wpływający i wypływający z grzejników pozostaje w zamkniętym obiegu.
Spośród różnych rodzajów grzejników można wyróżnić:
– kanałowe,
– tradycyjne,
– dekoracyjne.
Grzejniki kanałowe
Tego typu grzejniki znakomicie nadadzą się przy ogrzewaniu pomieszczeń o dużej kubaturze oraz znacznych przeszkleniach. W tych przypadkach zastosowanie tradycyjnych grzejników nie byłoby efektywne, dlatego, grzejniki kanałowe, to najlepsza opcja dla takich pomieszczeń.
Grzejnik kanałowy umieszczany jest pod powierzchnią podłogi, w pobliżu okien balkonowych czy tarasowych, lub wokół całego pomieszczenia. Jego lokalizacja wynika z praktyczności – ciepło wydobywające się przez specjalną kratownicę, ogrzewa powietrze tuż nad podłogą, skąd jest rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Jest to obecnie najnowocześniejszy i najbardziej oszczędny sposób ogrzewania mieszkań. W ofercie sprzedażowej znajdziemy grzejniki kanałowe z naturalnym systemem grzewczym lub też z wymuszonym, powodowanym przez wentylatory.
Grzejniki do łazienek i innych pomieszczeń
Jednym z pomieszczeń, gdzie sprawny system grzewczy jest koniecznością ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie, to łazienka.
Grzejniki łazienkowe mogą mieć dowolne kształty – często bywają wykorzystywane jako suszarki na ręczniki czy bieliznę, dlatego dobrze jest, gdy posiadają przynajmniej jeden poprzeczny drążek, bądź powierzchnię nadającą się do powieszenia na niej wilgotnego ręcznika.
Najpopularniejsze kształty to grzejniki-drabinki w różnych wielkościach, kaloryfery w stylu retro, czyli pionowe żeberka, połączone w górnej i dolnej części stalowymi rurami lub wygięte rury czy kształtowniki uformowane w spiralę, Do przedpokoju polecane są płaskie, dekoracyjne płyty w różnych kolorach; formy, przypominające ażurowe ścianki lub abstrakcyjne, przestrzenne rzeźby świetnie sprawdzą się w salonie lub gabinecie. W wielu przypadkach grzejniki mają tak fantazyjny kształt, że trudno dopatrzyć się w nich zwykłego kaloryfera.
Grzejniki – dostępność
Firmy produkujące i prowadzące sprzedaż grzejników zlokalizowane są w wielu miastach np. w Katowicach, stolicy województwa śląskiego również znajdziemy wielu producentów grzejników, zarówno w tradycyjnych kształtach, jak i nowoczesnych formach, w wielu kolorach wzorach i wielkościach.