lampy do kuchni

Nie ulega wątpliwości, że kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Wiele rodzin stawia na wspólne przygotowywanie posiłków, inni natomiast spędzają w niej czas przy kubku gorącej kawy. Niezwykle istotne jest, by odpowiednio dobrać lampy do kuchni, które zapewnią wygodne warunki zarówno do rozmów, jak i przygotowywania rodzinnych posiłków. Muszą skutecznie oświetlać wszystkie strefy funkcjonalne, ze szczególnym uwzględnieniem blatu roboczego i stołu. Nowoczesne oświetlenie powinno dostarczać zarówno wsparcia w wykonywaniu codziennych obowiązków, jak i przytulnego klimatu. Jak zatem wybrać najlepsze lampy do kuchni?

Lampy do kuchni muszą gwarantować niezbędną w tym miejscu wygodę. To kolejny element wśród wielu, które zostały zaprojektowane w ten sposób, by wszystko znajdowało się w zasięgu ręki domownika. Najważniejsze jest nowoczesne oświetlenie nad miejscami, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki. Chociaż funkcjonalność ma ogromne znaczenie, w kuchni stawiamy również na estetykę. Lampy do kuchni muszą być więc dopasowane do reszty aranżacji. Podpowiadamy, jak prawidłowo je wybierać, by cieszyć się pięknym efektem.

Lampy do kuchni – rodzaje oświetlenia

Niezbędne jest, by lampy do kuchni były połączeniem wygody i funkcjonalności. Jeśli jesteś właśnie na etapie ich wyboru, pamiętaj, że niemal niezbędne jest wybranie 3 rodzajów oświetlenia:

  • ogólnego – najpowszechniej stosowane są lampy wiszące,
  • punktowego – by precyzyjnie oświetlać wybrane miejsce,
  • dekoracyjnego – które odpowiada za stworzenie przytulnego nastroju.
lampy do jadalni

Dlaczego połączenie wyżej wymienionych rodzajów jest takie ważne? Zwróć uwagę, że w kuchni naprawdę sporo się dzieje. A każda z wykonywanych w niej czynności wymaga w gruncie rzeczy zupełnie innego oświetlenia. Gdy gotujesz, lampy wiszące się nie sprawdzą, bo własnym ciałem zasłonisz dawane przez nie światło. Podczas sprzątania natomiast będą absolutnym strzałem w dziesiątkę, gdyż same kinkiety nie zapewniają aż takiej jasności. Najlepiej jest więc połączyć wszystkie możliwości w jedno, by cieszyć się piękną i funkcjonalną kuchnią.

Co jest ważne, gdy wybierasz lampy do kuchni?

Jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, gdy wybierasz lampy do kuchni, jest ich moc. W swoim projekcie koniecznie uwzględnij również rodzaj i dokładną lokalizację każdej z nich. Pamiętaj, że nad stołem nie powinno pojawiać się ostre światło, gdyż wzrok domowników i zaproszonych gości bardzo szybko się zmęczy. Jeśli natomiast planujesz w tym miejscu czytać lub pracować, za słabe wpłynie negatywnie na twój komfort.

Gdy jesteś w posiadaniu kuchni połączonej z salonem, musisz postawić na jeszcze inne rozwiązania. W takim układzie najczęściej sprawdzają się lampy stołowe, które powszechnie pojawiają się bezpośrednio nad stołem. To bardzo ważne, by odpowiednio dobrać ich wielkość oraz ilość. Możesz oszacować to na podstawie rozmiaru i kształtu samego blatu.

lampa stołowa

Kuchnia jest miejscem specyficznym ze względu na swój rodzinny charakter. Musi więc wyróżniać się miłą atmosferą, którą buduje m.in. nowoczesne oświetlenie dekoracyjne. Doskonałym pomysłem mogą okazać się piękne kinkiety czy klasyczne lampy stojące. Dodatkowo oświetlą pomieszczenie oraz będą jego ozdobą.

Co jest najważniejsze, gdy wybierasz lampy do kuchni? Nie możesz zapomnieć o bezpieczeństwie, które w tym miejscu liczy się szczególnie. Wybrane przez ciebie rozwiązania muszą pozostawać odporne na bezpośredni kontakt z wodą. Jeśli chcesz wybrać najlepszy model, od razu pytaj sprzedawców o lampy do kuchni, które uniemożliwiają oparzenie się.