Klimatyzacja do mieszkania 40 m2 – jaki klimatyzator wybrać?

klimatyzacja

Wybór odpowiedniego klimatyzatora zależy od wielu czynników. Każde mieszkanie ma bowiem inny układ, metraż oraz ogólną kubaturę. Potrzeby mieszkańców wysokich kamienic znacznie różnią się od tych, które mają właściciele lokali w nowym budownictwie. Jaki klimatyzator sprawdzi się najlepiej w przypadku przestrzeni o powierzchni 40 m2?

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator do mieszkania 40 m2?

Na rynku są dostępne liczne klimatyzatory, które różnią się od siebie wielkością, mocą, dokładną konstrukcją, sposobem montażu, a nawet wyglądem. Z tego powodu wielu osobom wybór urządzenia o odpowiednich parametrów wydaje się niezwykle trudny. Przed zdecydowaniem się na konkretny model trzeba zatem wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

  • kubatura pomieszczenia,
  • nasłonecznienie,
  • rozmieszczenie ścian.

Warto pamiętać, że powietrze w pomieszczeniach przylegających do pokoju, w którym znajduje się klimatyzator, może nie być odpowiednio schłodzone. Wynika to z obecności ścian i drzwi. Z tego powodu w sytuacji, gdy chcesz zapewnić odpowiednie chłodzenie w całym lokalu, a znajdują się w nim liczne bariery tego typu, konieczne będzie postawienie na klimatyzator do mieszkania 40 m2 o wyższej mocy.

Jak obliczyć moc klimatyzatora do mieszkania 40 m2?

Klimatyzator do mieszkania 40 m2 powinien mieć określoną moc. Zazwyczaj oblicza się ją przyjmując, że na 10 m2 powinien przypadać 1kW. Oznacza to, że klimatyzator do 40 m2 musi mieć co najmniej 4 kW mocy. Warto jednak pamiętać, że na jego skuteczne działanie wpływają także inne czynniki.

Jeśli mieszkasz w kamienicy, gdzie ściany zwykle są dużo wyższe, trzeba wziąć ten fakt pod uwagę. W takich pomieszczeniach znajduje się bowiem znacznie więcej powietrza, które musi zostać schłodzone. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy w pokoju istnieje także użytkowa antresola. Wówczas standardowe 4 kW prawdopodobnie nie wystarczy, dlatego warto rozważyć zastosowanie klimatyzatora o większej mocy.

Podobnie jest także w przypadku układu mieszkania, w którym ma znaleźć się klimatyzator. 40 m2 to metraż wielu lokali dwupokojowych, dlatego w takich przestrzeniach pojawiają się ściany i inne bariery utrudniające mieszanie się powietrza. Z tego powodu w mieszkaniach o skomplikowanym układzie konieczne okazuje się zastosowanie kilku urządzeń o mniejszej mocy umieszczonych w poszczególnych pokojach.

Różne typy klimatyzatorów do mieszkania 40 m2

Wybierając odpowiedni klimatyzator, trzeba zwrócić uwagę również na typ urządzenia. Obecnie popularnością cieszą się zarówno systemy typu split, jak i multisplit. Wszystko zależy od tego, czy w danym mieszkaniu ma znaleźć się jeden klimatyzator, czy jednak powinno być ich więcej. Takie urządzenia znajdziesz w ofercie firmy Komfortowa Klimatyzacja.

To, jaki klimatyzator do mieszkania 40m2 sprawdzi się najlepiej, zależy od dokładnego rozmieszczenia poszczególnych pokojów oraz potrzeb ich użytkowników. W lokalach składających się z kilku pomieszczeń lepiej postawić na system multisplit. Jeśli jednak wystarczy Ci tylko jedna jednostka, możesz postawić na split.