Kotły gazowe i elektryczne – co nam się opłaca? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi

piecyk gazowy łazienkowy

Przygotowując się do zakupu kotła grzewczego będziesz stawać przed wieloma pytaniami. Jaki piec wybrać do domu osiemdziesiąt metrów kwadratowych? Czy będzie się różnić znacząco od tego przystosowanego do większych metraży? Czy warto zainwestować w piec kondensacyjny i czy zawsze kocioł dwufunkcyjny jest najlepszym rozwiązaniem? Na część z tych pytań trudno jest odpowiedzieć nie znając szczegółów projektu, zapotrzebowania i miejsca zamieszkania. Jednak o pewnych wytycznych nie można zapominać. Dlatego w tym artykule postaramy się zebrać kluczowe informacje. Wiedza ta powinna przybliżyć cię do prawidłowej decyzji.

Kotły gazowe i elektryczne – jakie modele są dostępne na rynku

Na rynku dostępne są różne modele kotłów. Przy wyborze zwróć uwagę na to czy dane urządzenie jest jedno czy dwufunkcyjne. Ten drugi rodzaj pozwoli ci na ogrzanie domu i wody użytkowej. Kotły gazowe są produkowane także w wersjach kondensacyjnych. To droższe modele, które jednocześnie są tańsze w utrzymaniu, bo odzyskują ciepło z rozgrzanych gazów powstałych podczas spalania. To znacząco podnosi sprawność takiego sprzętu.

Kotły różnego typu – dla kogo są dedykowane? Oto kilka wskazówek, które dla ciebie mogą być bardzo pomocne

Wybierając kocioł do swojego domu lub mieszkania, z całą pewnością chciałbyś mieć jak najniższe koszty ogrzewania. Bardzo często, trudno jest oszacować zużycie surowców, jednak zakłada się, że dom o powierzchni stu pięćdziesięciu metrów to roczny koszt w granicach trzech tysięcy złotych. Jednak trudno jest oszacować, jak będą zmieniać się ceny w najbliższych kwartałach. Szacuje się, że energia elektryczna, zarówno jak i gaz, zdecydowanie podrożeje. Trzeba liczyć się nawet z dwukrotną podwyżką cen. Dlatego optymalizacja kosztów może być główną tematyką najbliższych miesięcy. Skupmy się jednak tymczasem na razie na odpowiednim dobraniu kotła do potrzeb. Po pierwsze, kotły rozróżnia się na jedno i dwufunkcyjne? Na czym polega różnica między nimi? Odpowiedź jest bardzo prosta – pierwsze z nich obsługują tylko centralne ogrzewanie.

Piece dwufunkcyjne – istotna zmiana dla działania instalacji grzewczej

Natomiast modele dwufunkcyjne podnoszą temperaturę wody użytkowej w łazience i kuchni. Często zdarza się tak, że w mieszkaniu są zamontowane niewielkie przepływowe podgrzewacze, a czasem ciepła woda pochodzi z instalacji miejskiej.

Kotły kondensacyjne – to rozwiązanie możliwe jest tylko w przypadku pieców gazowych

Z istotnych modeli musisz jeszcze wiedzieć, czym są kotły kondensacyjne. Są one zaprojektowane tak, by odzyskiwać ciepło ze spalin wylotowych. Zdecydowanie zwiększa to sprawność takiego urządzenia. Jednak nie jest możliwe, żeby zniwelować straty ciepła do zera. Zawsze będą one występować. Część energii uchodzi do bezpośredniego otoczenia sprzętu, zawsze trochę strat będzie kierować się w stronę komina. Jednak modele kotłów gazowych kondensacyjnych minimalizują je.

Kotły elektryczne – czy mają tylko słabe strony? Zdecydowanie nie!

Kotły elektryczne mają długą listę zalet. Należy pamiętać, że ich instalacja jest dużo tańsza. Wszystko przez to, że nie wymagają skomplikowanych przeróbek kanałów wentylacyjnych i kominowych. Sprawia to, że oszczędzasz na tym etapie spore pieniądze. Nie będzie wymagane tak wiele zezwoleń i prób szczelności jak w przypadku gazu. Co jest ewidentnym plusem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że taki sprzęt jest nieco bezpieczniejszy, zwłaszcza w kontekście domów i mieszkań rzadko odwiedzanych. W szczególności mówimy tu o domkach letniskowych, ogródkach działkowych czy mieszkaniach pod wynajem doraźny. Sprawność takich kotłów także rośnie i wraz z nowymi modelami są wprowadzane rozwiązania zmniejszające zużycie energii do ogrzania metra sześciennego wody.

Kocioł gazowy jest niemożliwy do zainstalowania w konkretnych warunkach – sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę

Kotły gazowe uchodzą za tańsze w utrzymaniu niż ich elektryczne odpowiedniki. Wiąże się to z wieloma czynnikami, jednak kluczowe jest to, że błękitne paliwo jest tańsze dla gospodarstw domowych niż prąd elektryczny. Jednak nie zawsze możesz pozwolić sobie na montaż takiego kotła w swoim domu. Główną przeszkodą jest źle przygotowana instalacja wentylacyjna, a właściwie jej brak. Wiele osób zapomina, że tego typu kotły generują spaliny, które muszą odpowiednio przygotowanym kominem wydostać się poza budynek. Niektóre stare kamienice, budynki jednorodzinne i mieszkania w blokach nie posiadają takiego rozwiązania. Przez to właściwie niemożliwe jest założenie kotła gazowego. Wymagany byłby generalny remont pionu i bez wsparcia finansowego administracji czy dużych inwestycji poniesionych z własnej kieszeni to nie będzie możliwe. Dużym problem jest także brak przyłącza gazowego.

Dostęp do błękitnego paliwa jest na coraz wyższym poziomie – jednak nie zawsze instalacja jest podpięta pod każdy dom

Choć w obecnych czasach coraz więcej domów posiada już bezpośredni dostęp do błękitnego paliwa. Zdarzają się jeszcze spore miejscowości, które nie mają takich rozwiązań dla swoich mieszkańców. Opcją może być wyżej wspomniany zewnętrzny zbiornik na gaz. Nie jest to rozwiązanie tanie, jednak taka wspólna inwestycja wsparta budżetami kilku rodzin może okazać się sensowna. Jest to koszt, który od wielkości zbiornika może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy za materiały plus montaż. Ten liczony jest w zależności od stawek w danym regionie i ekipy. Oczywiście takie urządzenie musi być co jakiś czas zasilane przez dostawcę gazu kolejną dawką paliwa.