Które olejki zapachowe nadają się do odświeżania powietrza?

olejki zapachowe

Świeże powietrze i przyjemny zapach w domu czy mieszkaniu pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Wiele osób korzysta w tym celu z drogeryjnych preparatów, które mimo ładnego aromatu, zawierają szkodliwe dla człowieka chemikalia. Na szczęście nie jesteśmy na nie skazani. Doskonałą alternatywą są naturalne olejki zapachowe, które można zastosować na kilka sposobów.

Dlaczego warto korzystać z olejków zapachowych w domu?

Odświeżacze i perfumy do wnętrz, jakie możemy kupić w wielu sklepach i drogeriach uwalniają do powietrza substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Z pozoru ładny zapach może działać drażniąco, powodować bóle głowy, alergie, astmę czy spadek nastroju. Stąd też warto je zastąpić naturalnymi olejkami. W bardzo łatwy i ekonomiczny sposób możemy stworzyć domowe odświeżacze powietrza na bazie naturalnych olejków, których duży wybór znajdziemy chociażby w sklepie internetowym Naturalne Aromaty. Są one bezpieczne dla zdrowia, ale także ekologiczne – coraz więcej osób zwraca szczególną uwagę na ten aspekt.

Gotowe odświeżacze do powietrza, które znajdziemy na rynku, mają też jeszcze jedną wadę – ilość dostępnych zapachów jest ograniczona. Korzystając z naturalnych olejków, możemy stworzyć unikalne kompozycje, które trafią w nasz gust i będą wykazywać się konkretnymi właściwościami. Warto podkreślić, że każdy z naturalnych olejków posiada inne właściwości. Znajdziemy więc olejki odkażające, przeciwwirusowe i właśnie – odświeżające. Są niedrogie, wydajne i łatwo dostępne. Warto tutaj podkreślić, aby korzystać wyłącznie z czystych olejków eterycznych. Stosowanie olejków wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, zdrowie. Mają one też działanie dezynfekujące i odświeżające w pomieszczeniach.

Które olejki nadają się do odświeżania powietrza i jak stworzyć własny odświeżacz na ich bazie?

Do odświeżania powietrza nadaje się praktycznie każdy olejek eteryczny, ale niektóre z nich charakteryzują się większą efektywnością odświeżającą. Do typowo odświeżających zapachów można zaliczyć wszystkie cytrusowe olejki, takie jak olejek pomarańczowy, grapefruitowy, cytrynowy czy na bazie bergamotki.

Olejki zapachowe z cytryny, grejpfruta, mięty, rozmarynu, eukaliptusa, a także lawendy dają uczucie świeżości i przyjemne doznania zapachowe. Ponadto olejki zapachowe z drzewa herbacianego, eukaliptusowego i lawendowy mają właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Świetnie sprawdzą się w łazience lub kuchni. Właściwości odświeżające ma również olejek sosnowy i jodłowy. Możemy skorzystać również z gotowych, świeżych kompozycji zapachowych.

Z olejków naturalnych w pomieszczeniach można korzystać na kilka sposobów. Najlepszy efekt osiągniemy, stosując kominek zapachowy. To bardzo estetyczne i proste urządzenie, które dodatkowo może posłużyć za dekorację. Służy do odparowywania olejków do powietrza. Aby go użyć, wystarczy do miseczki kominka wlać wodę, wpuścić krople olejku eterycznego i zapalić świecę. Powinna być ona zapalona do momentu, gdy cała zwartość miseczki wyparuje. Już po kilku chwilach od zapalenia, będziemy mogli cieszyć się przyjemnym zapachem.

Wykorzystując olejki eteryczne możemy też wykonać domowy odświeżacz powietrza w butelce z opcją spryskiwania – na bazie olejku i spirytusu. Jeszcze innym sposobem jest stworzenie dyfuzorowego odświeżacza w formie szklanej butelki z patyczkami.