W jakiej doniczce trzymać storczyki
Gatunków storczyków jest mnóstwo. Różnią się one między sobą kolorami, wielkością kwiatów i wymaganiami hodowlanymi. Większość z nich potrzebuje jednak podobnej pielęgnacji. Wystarczy, że nie dostosuje się zaledwie do jednej z wytycznych, by kwiatek stracił swój urok. Należy więc troszczyć się o storczyki w sposób profesjonalny. Efektywność uprawy jest uzależniona już od wyboru odpowiedniej doniczki.
Rodzaje doniczek
Storczyki nie bez przyczyny sprzedawane są w przezroczystych doniczkach. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to technika mająca na celu dostarczenie promieni słonecznych korzeniom. Przejrzystość pozwala na doglądanie korzeni w celu upewnienia się, że stosowana pielęgnacja jest wystarczająca. Ich obserwacja daje mnóstwo cennych wskazówek posiadaczowi rośliny. Na przykład – jeśli korzenie zaczynają brązowieć lub pojawia się na nich grzyb, to oznacza, że warunki są złe i należy wymienić podłoże. O dobrej kondycji zdrowotnej korzeni storczyka świadczy kolor zielony.
Bezbarwna doniczka pozwala również określić czas podlewania. Jeżeli na jej ściankach nie są widoczne krople wody, wilgotność podłoża jest już mała i storczyk powinien zostać podlany.
Najczęściej storczyki uprawiane są w doniczkach wykonanych z tworzywa sztucznego, które bywają dość lekkie, mało stabilne i mogą się szybko nagrzewać na skutek nasłonecznienia, co wywiera niekorzystny wpływ na rozwój rośliny. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie bezbarwnej doniczki i osłonki ceramicznej. Znacznie większy ciężar tej ostatniej zapewni odpowiednią podporę dla całej rośliny i dodatkowo zwiększy jej walory estetyczne – podpowiada pracownik Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb.
Zasady doboru doniczek
Bez względu na wybrany rodzaj doniczki, należy zwrócić uwagę na otwory w dnie. Ich ilość i wielkość jest istotna w procesie podlewania. Storczyki lubią wilgoć, jednak nie znoszą mieć zbyt wiele wody przez dłuższy czas. Dlatego najlepiej zanurzyć roślinę w wodzie na około 30 minut, a następnie wyjąć doniczkę i odczekać, aż nadmiar wody z niej wypłynie.
Taka specyfika podlewania sprawia, że warto zwrócić uwagę na osłonki doniczkowe. Ich zastosowanie – oprócz tego, że może wpływać na stabilność rośliny i jej estetykę – odgrywa również ważną rolę podczas podlewania. Osłonki nie posiadają otworów w dnie i sprawdzają się jako miejsce, do którego odcieka nadmiar wody z doniczki. Po podlaniu storczyka wyżej opisaną metodą można wstawić doniczkę do osłonki i po kilkunastu minutach wylać z niej nagromadzoną wodę. To pozwoli na dostarczenie roślinie tyle wody, ile w danym momencie potrzebuje, unikając jej przelania.
Wybierając doniczkę dla storczyków, należy mieć na uwadze nie tylko aspekt estetyczny, ale także zdrowie i dobro roślin. Dzięki dostosowaniu się do tych kilku prostych zasad hodowla i pielęgnacja storczyków nie będzie tak skomplikowana i żmudna.