Mieszkanie w stylu loftowym – co warto wiedzieć?
Styl loftowy w ostatnim czasie stał się niezwykle rozchwytywany, jest jedną z najpiękniejszych form industrializmu. Wywodzi się on z jednego z najsłynniejszych okręgów Nowego Jorku – Manhattanu. Jego początki można zaobserwować w latach 60. XX wieku. Zapoczątkowanie go można zawdzięczać artystom, którzy przejęli opuszczone, ze względu na wzrost cen gruntu, manufaktury. Przybrał on wiele odmian, które cieszą się popularnością po obecne czasy. Cechuje się on przede wszystkim ogromną funkcjonalnością, jak i niesamowitym poczuciem specyficznej estetyki. Staje się on coraz bardziej dostępny dla zwykłych ludzi, nie tylko dla właścicieli fabryk, manufaktur, jak to było kiedyś. Sprawdzi się on równie dobrze w ogromnym domu, jak i małych mieszkaniach Ząbki.
Charakterystyczne cechy stylu loftowego
Słowem klucz w przypadku mieszkań w stylu loftowym jest przede wszystkim surowość. Pozwala ona na wykorzystywanie we wnętrzach oryginalnych kontrastów. W tym przypadku niedoskonałość stanowi doskonałość, co przyciąga ogromną ilość ludzi do tego stylu. Sprawdza się szczególnie dobrze dla osób twórczych, które pragną wyrazić siebie poprzez mieszkanie. W stylu loftowym dominują materiały surowe, takie jak cegły, beton, kamienie i wszelkiego rodzaju drewno, ważne jest, aby nie były one obrobione. W lofcie zawiera się minimalizm formy oraz wykorzystywanie przede wszystkim starych mebli czy dodatków. Kolorystyka powinna być stonowana, oczywiście może pojawić się kilka kolorowych, charakterystycznych elementów, lecz trzeba znać umiar.
Rodzaje stylu loftowego
W ostatnich latach można zauważyć podział przede wszystkim na dwa rodzaje stylu loftowego. Mowa tu oczywiście o podziale na hard loft i soft loft. Hard loft charakteryzuje się w głównej mierze tym, że są to autentyczne budynki dawne, bądź będące kiedyś komercyjnymi lokalami, które zostały przystosowane do użytku, tak aby można w nich było zamieszkać. Styl soft loft natomiast nie ma tego elementu autentyczności, są to nowe budynku mieszkalne, stanowiące inspirację dawnymi manufakturami. Nie mają one niestety historii, tak jak to jest w przypadku hard loft, lecz są doskonale sprawdzającą się kopią.
Podstawowe elementy loftu
Są pewne charakterystyczne elementy, których w Twoim mieszkaniu urządzonym w stylu loftowym absolutnie nie może zabraknąć. Ważne rolę odgrywa tutaj światło, warto zrezygnować ze wszelkiego rodzaju zasłon czy firanek, stanowią one rzecz zbędną w tym przypadku. Zamiast tego można zdecydować się na żaluzje. Świetnie wyglądać będą stalowe dodatki, bądź nawet drzwi! Najlepszym pomysłem na ściany jest surowa cegła, a w kwestii podłóg dobrze sprawdzają się stare deski. Przewody elektryczne nie muszą być ukryte, ważne jednak, by było to wykonane bezpiecznie, dlatego też zaleca się puszczenie ich po domu w peszlach.