Odpływy liniowe – podstawowe informacje, jakie warto znać przed montażem

Odpływy liniowe

Odpływ liniowy w łazience to bardzo popularne i modne rozwiązanie, które daje duże możliwości aranżacyjne oraz jest niezwykle wygodne oraz praktyczne. Dlatego warto rozważyć jego montaż. Przygotowaliśmy garść najważniejszych informacji, które będą potrzebne, jeśli zdecydujesz się na jego wybór.

Dlaczego warto wybrać właśnie odpływy liniowe do Twojej łazienki?

Najlepsi architekci wnętrz oraz tysiące zadowolonych użytkowników pryszniców typu walk-in z odpływem liniowym nie mogą się mylić.  Coraz większą popularność tego rozwiązania nie wzięła się znikąd. Przez lata ten sposób odprowadzania wody stosowano głównie na basenach czy w szpitalach, gdzie sprawdził się jako niezwykle funkcjonalny, wygodny, a przede wszystkim bezpieczny. Odprowadzanie wody wprost z poziomu podłogi w łazience pozwala bowiem na zrezygnowanie z konieczności montowania brodzików czy innego rodzaju murków, które utrudniają korzystanie szczególnie osobom starszym czy niepełnosprawnym.

Ponadto liniowy odpływ prysznicowy estetycznie ukryty w podłodze daje duże możliwości, jeśli chodzi o aranżacje łazienki. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach i pozwala z niewielkiej łazienki zrobić eleganckie i całkiem przestronne pomieszczenie.

Co powinieneś wiedzieć przed przystąpieniem do montażu odpływu liniowego?

Mimo tak wielu zalet prysznicowego odpływu liniowego, zanim przystąpisz do jego instalacji w swojej łazience, powinieneś wiedzieć, kiedy to rozwiązanie może się nie sprawdzić lub będzie potrzebowało dodatkowych działań budowlano-remontowych.

Pierwsza sytuacja dotyczy montażu w łazienkach na piętrach i w blokach. Zakładanie odpływu liniowego podłogowego może wówczas naruszyć nośność podłogi i stropu –  dlatego mogą one wymagać wówczas dodatkowego wzmocnienia.

Również, jeśli w łazience znajduje się ogrzewanie podłogowe, może ono kolidować z możliwością założenie tego typu odprowadzania wody. Dlatego – szczególnie w budynkach remontowanych, w których odpływ liniowy nie był planowany docelowo najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który zaproponuje nam odpowiednie rozwiązanie. Np. może zaproponować alternatywne rozwiązanie, którym są odpływy liniowe ścienne nienaruszające struktury podłogi podczas instalacji.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego odpływu liniowego?

Odpływy liniowe dobrej jakości powinny być przede wszystkim trwałe, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego należy zwracać uwagę na materiał, z którego są wykonane. Dobrym wyborem będą te ze stali nierdzewnej.

Ważna jest również kompatybilność zestawu korytko odpływowe i syfon, kąt nachylenia korytka i liczba nóżek montażowych – im jest ich więcej, tym lepsza będzie stabilizacja.

Najistotniejsza jest jednak wysokość zabudowy odpływu liniowego prysznicowego, od której zależy jego montaż. Ważnym parametrem jest także dopuszczalne obciążenie urządzenia i możliwości przepustowe odprowadzania wody.