Pergola tarasowa – podstawowe informacje i koszt budowy

pergola

Pergole tarasowe są jednym z najskuteczniejszych sposobów na stworzenie przydomowej strefy wypoczynku. Charakteryzują się występowaniem zadaszenia i ochroną przed promieniowaniem słonecznym oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pergola tarasowa – co warto o niej wiedzieć przed inwestycją?

Pergole ogrodowe mogą być wykonywane zarówno na terenie mniejszych, jak i większych ogrodów. Finalny projekt jest zależny od dostępnej przestrzeni. Sporą popularnością cieszą się pergole:

  • wolnostojące,
  • przeznaczone do oparcia o ścianę konkretnego budynku.

Pergole sprawdzają się nie tylko na prywatnych działkach, ale też w ogródkach restauracyjnych. Mają uniwersalne zastosowanie. Można je podzielić na te z ruchomą osłoną oraz litymi dachami. Odznaczają się niezwykłym designem, lekkością i solidnością wykonania. Pergola ogrodowa zapewnia większy komfort wypoczynku i troskę o własną prywatność.

Pergola ogrodowa – z jakich materiałów może być stworzona?

Godnym podkreślenia jest fakt, iż pergole tarasowe mogą być tworzone z różnych materiałów. Chodzi o stosowanie:

  • drewna,
  • metalu,
  • aluminium,
  • stali.

Dodatkowo w takich pergolach nieocenioną rolę pełni drewniane lub metalowe ożebrowanie oraz poliwęglanowy dach. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji inwestorów oraz konkretnych potrzeb. Warto zadbać o to, aby pergola ogrodowa była wykonana przez uznanego i sprawdzonego producenta. Dzięki temu nie będzie dochodziło do żadnych nieprawidłowości, a konstrukcja spełni swoje podstawowe funkcje.

Pergola tarasowa – ile może kosztować? Od czego to zależy?

Cena pergoli tarasowej jest uzależniona od wielu różnych czynników, m.in. od wybranych wymiarów oraz zastosowanych materiałów. Duże znaczenie będzie miał w tym zakresie finalny projekt. Najprostsza wersja może kosztować około 6 tysięcy złotych, ale równie dobrze inwestorzy mogą postawić na znacznie bardziej rozbudowane i funkcjonalne konstrukcje, których koszt przekroczy 25 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o pergole ogrodowe tworzone dla sektora gastronomiczna całkowity koszt może wahać się w granicach kilkuset tysięcy złotych.

Jak widać warto sobie dokładnie przeanalizować koszt pergoli tarasowej i wziąć pod uwagę swoje aktualne możliwości finansowe. Koszt będzie wzrastał wraz z kolejnymi udogodnieniami. Mowa m.in. o wykorzystaniu systemów odprowadzania wody. Sprawdza się to przede wszystkim przy opadach deszczu. W ten sposób żywotność użytkowanej konstrukcji ulega wydłużeniu. Nieco więcej pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na pergole z oświetleniem LED, które gwarantują przyjemne spędzanie wolnego czasu na tarasie nawet po zmroku.