Wielopiły – jakie mają możliwości?

wielopiła

Z pewną dozą wyolbrzymienia można stwierdzić, że największe z wielopił, są jak małe stale potwory. Z zadziwiającą łatwością wgryzają się w drewno. Tną równo, precyzyjnie, w wielu miejscach, a przy tym się nie męczą.

Aby pokazać, jakie są możliwości tego typu sprzętu i co jest w ogóle możliwe, trzeba wziąć najlepszego zawodnika. Parametry zobaczymy na przykładzie jednej z większych w swoim segmencie maszyn – wielopiły dwuwałowej WINTER MULTIMAX 700. Jakie są jej możliwości produkcyjne i jaką moc posiada?

Co potrafi wielopiła?

Na to pytanie należałoby odpowiedzieć, że zależy to od jej typu, funkcji i rozmiaru. Istnieją na przykład maszyny łączące tarcze tnące ze strugarkami. Skupimy się jednak na podstawowym wariancie tego typu sprzętu.

Wielopiła tnie większe (np. małe drzewa) kawałki drewna na mniejsze – np. deski. Robi to, tnąc jednocześnie kilkoma piłami znajdującymi się wewnątrz urządzenia. W automatyzacji produkcji pomaga system przesuwania drewna do elementów tnących, który napędza osobny silnik. Poprawia on zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo procesu.

Moc urządzeń

Wielopiły posiadają kilka silników napędzające ich poszczególne części. W użytej przez nas do przykładu piły WINTER MULTIMAX 700 znajdują się dwa silniki o mocy 45 kW (po jednym dla każdego wału) oraz mniejszy silnik posuwu o mocy 4 kW. To wszystko sprawia, że maszyna nie należy do lekkich – waży ok. 5,5 tony. W kategorii pił jednowałowych znajdziemy mocniejsze, ale pojedyncze silniki. Przykładowo wielopiła WINTER MULTIMAX 170-500 XL posiada jeden wał napędzany silnikiem 75 kW.

Oczywiście nie każdemu potrzeba aż takiej mocy. Na rynku znajdziemy wiele pił w najróżniejszych konfiguracjach i opcjach, jednak w tym artykule skupiamy się na najmocniejszych egzemplarzach.

Wracając jednak do modelu wspomnianego na początku artykułu (MULTIMAX 700) – zainstalowane silniki pozwalają ciąć drewno z prędkością nawet 25m /min z 3300 obrotami tarcz na minutę. Piły o średnicy 25-35 centymetrów pozwalają na 22 centymetry wysokości cięcia.

Wielopiła – potwór, ale bezpieczny

Na nic zdałaby się moc urządzenia, gdyby nie można było z niej w pełni bezpiecznie korzystać. Nowoczesne systemy zabezpieczają między innymi przed uderzeniem zwrotnym. Warto także wspomnieć o tym, że sprzęt posiada certyfikat CE.

Dla wygody użytkowania wykorzystano także panel dotykowy PLC i Automatyczny włącznik gniazda – trójkąt. O to, aby elementy maszyny były w odpowiednim stanie technicznym i nie uległy zatarciu, dba automatyczny system smarujący.