sypialnia

Meble drewniane są stosowane w wykończeniu wnętrz od bardzo dawna. Jest to najbardziej klasyczny rodzaj materiału, który jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Tego rodzaju meble oznaczają się przede wszystkim doskonałą estetyką i trwałością. Jednocześnie też jednak są znacznie droższe od mebli, które są wykonane z drewnopodobnych płyt meblowych. Czy jednak warto jest zapłacić trochę więcej pieniędzy, żeby móc korzystać z mebli, które są wykonane z naturalnego drewna? W artykule prezentujemy wszystkie najważniejsze zalety i wady mebli drewnianych.

Dlaczego tak chętnie wybieramy meble z drewna?

Meble drewniane nie przez przypadek już od dawna są synonimem luksusu, wygody i niezwykłej estetyki. Podstawową zaletą mebli z drewna jest ich trwałość. Dobrze wykonany mebel z litego drewna najprawdopodobniej będzie mógł służyć nie tylko nam, ale także naszym dzieciom i to przez dziesiątki lat. Prawidłowo konserwowane meble drewniane wytrzymają wszystko – remonty, przeprowadzki, okres wychowania małych dzieci. Żadne inne meble aż tak dużej wytrzymałości na pewno nie mają.

Bardzo dużą zaletą mebli drewnianych jest też ich uniwersalność. Takie meble bez przeszkód można zastosować w dowolnym wnętrzu. Znakomicie się sprawdzą jako meble do salonu, meble do sypialni, meble do gabinetu czy meble do przedpokoju. Co więcej, drewno jako materiał budulcowy znakomicie pasuje także do innych materiałów. Kupowane lub wykonywane na zamówienie meble z drewna mogą mieć także elementy szklane czy metalowe, które tylko dodadzą im jeszcze charakteru.

Idealny rodzaj mebli do eleganckich wnętrz

Meble drewniane można postawić w zasadzie w każdym wnętrzu. Ich największą zaletą, która sprawia, że są tak chętnie kupowane, jest jednak to, że doskonale pasują przede wszystkim do wnętrz, które są urządzone bardziej elegancko. O to, dlaczego tak wiele osób decyduje się już od lat na kupno mebli drewnianych, zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów ze sklepu meblowego ZOV we Wrocławiu, odpowiedział nam, że:

Dla wielu osób największą zaletą mebli drewnianych jest to, że zawsze doskonale się prezentują i dodają wnętrzom niepowtarzalnego stylu. Są chętnie stosowane przede wszystkim we wnętrzach, które są urządzone w stylu klasycznym. Ciężkie do przecenienia jest też to, że każdy mebel drewniany wygląda nieco inaczej. Inne jest ułożenie słojów, nieco inne może być zabarwienie mebla. To wszystko sprawia, że urządzone z zastosowaniem mebli z litego drewna pomieszczenie jest niepowtarzalne.

Czy meble drewniane mają jakieś wady?

Czy to wszystko oznacza, ze meble drewniane nie mają żadnych wad? Oczywiście nie są w 100 procentach idealne. Największą ich wadą jest cena, która zazwyczaj jednak znacznie przewyższa ceny mebli wykonanych z płyt drewnopochodnych. Nie każdego więc niestety stać na to, żeby umeblować swoje mieszkanie lub dom wyłącznie z wykorzystaniem mebli drewnianych. Czasami możliwe jest umieszczenie w domu tylko pojedynczych mebli z litego drewna, które mogą po prostu stanowić główne punkty wystroju danych pomieszczeń.

Dla niektórych osób wadą mebli drewnianych jest również ich ciężar. Większych mebli, np. drewnianej komody, kredensu czy szafy, jedna osoba w przypadku chęci zmiany sposobu wykończenia pomieszczenia i ustawienia w nim wszystkich elementów, nie da niestety rady samodzielnie przesunąć. Meble drewniane, żeby mogły długo cieszyć nasze oczy, wymagają też czasami specjalnej pielęgnacji.